Şişli Randevu (0212) 233 11 11 Hemen Arayın       Koşuyolu Randevu (0216) 327 37 37 Hemen Arayın

Renkli Ultrason Nedir?

Renkli ultrason çekim yöntemi olarak normal ultrasona benzese de farklılıklar içermektedir. Öncelikle normal ultrasonun ne olduğuna bakalım. Daha sonra da renkli ultrason nedir görüntüleme sorusunun cevabını verebiliriz. Ultrason, son derece yayın olarak kullanılan bir tıbbi görüntüleme yöntemidir. Ultrason çekimi sırasında radyasyon kullanılmaz. Bu nedenle diğer görüntüleme yöntemlerinin çoğundan daha sağlıklı olarak görülmektedir. Renkli ultrason nedir diye sorulduğunda kısaca ultrason görüntüleme tekniğinin renkli olarak yapılması şeklinde cevaplandırabiliriz.

Renkli Ultrason Nedir ve Neden Yapılır?

Normal ultrasonla benzer olmasına rağmen, renkli ultrason bazı durumlarda tercih edilmektedir. Bu yöntem genellikle kan damarlarının görüntülenmesinde kullanılır. Normal ultrasona göre daha detaylı görüntü sunabilir. Özellikle bacaklarda meydana gelen damar tıkanıklıkları ya da kireçlenme bu görüntüleme yöntemi sayesinde belirlenebilir. Ayrıca diğer arterlerdeki akış problemlerini teşhis etmek mümkündür. Damar tıkanıklığı son derece önemli hastalıklar arasında yer almaktadır. Eğer teşhis edilmezse kişinin hayatını etkilemektedir. İşte bu noktada teşhis için doktorlar renkli ultrason çekimine başvurmaktadır.

Tıklayıp Bizi Arayarak Renkli Ultrason Randevusu Oluşturabilirsiniz

0212 233 11 11

Renkli Ultrason Kime ve Ne Zaman Yapılabilir?

Bu görüntüleme yöntemi doktor muayenesinden sonra istendiği durumda herkese yapılabilir. Radyasyon kullanılmadığı genellikle çoğu doktor tarafından tercih edilmektedir. Doktor damar daralmasından ya da damar tıkanıklığından şüphe duyuyorsa bu testi isteyebilir. İşlem gerçekleştirilirken normal ultrasına kıyasla daha güçlü dalgalar kullanılır. Böylelikle kan damarları gibi ayırt edilmesi güç yapılar daha net incelenebilir.

Renkli ultrason çekimi normal ultrason çekimine benzerlik gösterir. Doktor, özel bir ultrason başlığı kullanarak incelenecek bölgeye bakar. Ekrandan incelenen bölgenin görüntülerini takip eder. Çekim sırasında hastanın bir cihazın içine girmesine gerek yoktur. Ultrason cihazının ucuna ve incelenecek bölgenin üstüne şeffaf bir sıvı sürülür. Bunun amacı görüntünün kalitesini arttırmaktır. Daha sonra incelenen bölgeye bağlı olarak çekim hastaya göre değişmekle birlikte yaklaşık olarak 15-30 dakika içerisinde tamamlanır. Çekimden sonra hasta normal hayatına dönebilir. Renkli ultrason nedir sorusuyla ilgili daha detaylı bilgi isterseniz Echomar’ı arayabilir ya da iletişim formlarıyla bize mesaj bırakabilirsiniz.