Tiroid Biyopsi Nedir?

En genel anlamıyla tiroid biyopsi tiroidle ilgili şüphe duyulan durumların teşhis edilmesi için uygulanan tıbbı bir yöntemdir. Diğer biyopsi türlerinde olduğu gibi bu biyopsi türünde de dokudan parça alınır. Alınan parçalar, gerekli testlerin yapılması için laboratuvara gönderilir. Laboratuvar testlerinin süresi ve sonuçların ne zaman elde edileceği, yapılan testlerin sayısına ve ne kadar sürede sonuç verdiğine bağlıdır. Tiroid bezinden alınan doku örneği, doktorun istediği testlerin yapılması için laboratuvar teknisyenlerince incelenmektedir.

Hastalar, genellikle tiroit biyopsisinin nasıl yapıldığını bilmemektedir. Bu nedenle sürece ciddi endişelerle bakmaktadırlar. Şimdi tiroid biyopsi nedir ve nasıl yapılır sorularını cevaplayarak endişeleri azaltmaya çalışalım.

Tiroid Biyopsi Nasıl Yapılır?

Tiroid biyopsi sırasında hastanın tiroit bezlerinden doku örneği alınır. Örnek alınırken genellikle hastaya herhangi bir anestezi uygulanmaz. Bazı durumlarda lokal olarak tıbbi losyonlardan yararlanılabilir. Tiroit bezlerinin olduğu bölgeden iğne yardımıyla örnekler toplanır. İğne, kan almada kullanılan iğneye benzemektedir. Örnekler alınırken hasta, sadece 2-3 saniyelik hafif bir batma hisseder. Bu batma, iğnenin girişidir. Daha sonra ultrason yardımıyla ilgili yerlerden örnekler toplanmaktadır.

Bazı durumlarda, iğne çıkarılırken hafif bir kanama meydana gelebilir. Kanama nadirdir ve olması durumunda genellikle birkaç dakika içerisinde durdurulmaktadır. Tiroit biyopsisi, yaklaşık 10-15  dakika içerisinde tamamlanan bir işlemdir. Genellikle hastanın işlemden yarım saat önce gelmesi yeterli olmaktadır. İşlem tamamlandıktan sonra hasta, bir odaya alınarak 10 dakika kadar dinlendirilir. Dinlenme aşamasından sonra biyopsi yapılan kişi rahatlıkla evine ya da işine gidebilir.

Tıklayıp Bizi Arayarak Tiroid Biyopsi Randevusu Oluşturabilirsiniz

0212 233 11 11

Tiroid Biyopsi için Önemli Hususlar

Echomar tıbbi görüntüleme merkezi ve laboratuvarı uzman kadrosuyla tiroid biyopsi işlemmlerini gerçekleştirmektedir. Bunun için doktor istek kağıdınızla birlikte Echomar ile iletişime geçerek birkaç dakika içerisinde randevunuzu oluşturabilirsiniz. Biyopsi işlemlerinde doğru noktadan ve yeterli şekilde örnek almak çok önemlidir. Aksi durumlarda laboratuvar ortamında incelenen örnekler hakkında herhangi bir sonuç ortaya koyulamamaktadır. Bunun için biyopsi işlemini gerçekleştiren uzmanın tecrübesi öne çıkmaktadır. Echomar 1992 yılından bu yana görüntüleme ve laboratuvar alanında hastalarına önemli hizmetleri tecrübeli ve istikrarlı bir kadroyla sunmaktadır. 0212 233 11 11 numaralı telefonu arayarak tüm sorularınızı bize iletebilirsiniz.