HSG Nasıl Çekilir?

HSG birçok kişi tarafından rahim filmi olarak bilinir. Testin asıl amacı, kadınlarda üremeyle ilgili sorunları tespit etmektir. Anne olmak isteyen kadınlar, bazı üreme sistemi bozuklukları nedeniyle doktora başvurmaktadır. Yapılan incelemeler sonucunda doktor net bir tanı koymak ve detaylı görüntüleri incelemek amacıyla HSG rahim filmi isteyebilmektedir. Sorun düzgün bir şekilde tespit edildiğinde modern tıp imkanlarıyla uzman doktorlar tarafından çeşitli çözüm yöntemleri önerilebilmektedir. 

Echomar 1992 yılından bu yana sağlık ve görüntüleme yöntemleri alanında tecrübeli bir kadroyla, teknolojik altyapısını sürekli güncelleyerek hizmet vermektedir. Bizimle iletişime geçerek HSG hakkında bilgi alabilirsiniz.

Tıklayıp Bizi Arayarak Randevu Oluşturabilirsiniz

0212 233 11 11

HSG Nasıl Çekilir?

HSG çekimi, röntgen çekimine benzer. Röntgen çekiminde sadece x ışını kullanılarak görüntüleme sağlanır. Fakat rahim filmi olarak da adlandırılan HSG çekiminde x ışınına ek olarak bir adım daha vardır. Rahim bölgesinin filmi çekilmeden önce kontrast madde adı verilen boyar madde enjekte edilir.

Boyar madde, görüntünün daha net çıkmasına yardımcı olur. Ayrıca yumurtalık ve fallop tüplerinde herhangi bir tıkanma varsa, bu görüntüleme yöntemi sayesinde tespit edilebilir. Çekimden sonra sonuçlar doktora gider. Doktor gerekli durumlarda ek test isteyerek sorunun kaynağını değerlendirir. Etkili bir tedavi süreci için sorunun doğru bir şekilde tespit edilmesi son derece önemlidir. Rahim filmi gibi tıbbi görüntüleme yöntemleri de erken teşhisin sağlanmasına yardımcı olur.

Ön Hazırlık Gerekir Mi?

Alerjisi olan kişilerin, çekim öncesinde doktora alerjileri konusunda bilgilendirme yapması gerekir. Rahim filminde boyar madde kullanılmaktadır ve bu madde bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Çekim sırasında olumsuz bir durumun yaşanmasını engellemek adına, önlemelerin alınması sağlıklı olacaktır. Genellikle rahim filmi çekimi 30-40 dakika içerisinde tamamlanır. Hamilelik durumu bulunanlar veya böyle bir durumdan şüphe edenler rahim filmi çektiremez. Rahim filmi böyle bir durumda fetüse zarar verebilir. Bu nedenle hasta hamilelik şüphesi bulunmadığından emin olmalıdır. Çekim sonrasında ise hastanın bol miktarda su tüketmesi gerekir. Çünkü enjekte edilen boyar madde, idrar yoluyla atılmaktadır. Tüm bu konularla ilgili detaylı bilgi ve randevu için bizi arayabilirsiniz.

Tıklayıp Bizi Arayarak Randevu Oluşturabilirsiniz

0212 233 11 11