Memede Biyopsi Nasıl Yapılır ?

Meme biyopsisi pek çok kadının en çok çekindiği işlemlerden biridir. Bu nedenle de sıklıkla memede biyopsi nasıl yapılır veya meme biyopsisi nasıl yapılır gibi sorular sorulur. Aslında memede biyopsi, korkulanın aksine çok karışık olmayan bir süreçtir. Hatta yararları düşünüldüğünde meme biyopsisi etkin tıbbi teşhis yöntemleri arasında yer almaktadır.

Bu biyopsi türünde, memedeki dokulardan örnekler alınır. Alınan doku örnekleri, laboratuvar ortamında incelenir. Yapılan testler, alınan dokunun iyi huylu mu yoksa kötü huylu mu olduğunu belirlemeye yardımcı olur. Genellikle meme biyopsisi, mamografide tespit edilen bazı dokuların incelenmesi için yapılır. Bu nedenle biyopsi öncesinde doktorlar ilk olarak mamografi istemektedirler.

Memede Biyopsi Nasıl Yapılır?

Memede biyopsi nasıl yapılır sorusuna ek olarak ne zaman yapılır sorusu da sıklıkla gelmektedir. Yukarıda da bahsedildiği gibi meme biyopsisi, genellikle mamografi sonrasına yapılan bir işlemdir. Mamografi sonucunda meme bölgesinde herhangi bir kitle tespit edilirse, bu kitlenin nasıl bir yapıda olduğunun anlaşılması gerekir. Kitlenin yapısının anlaşılması, erken dönem meme kanseri teşhisleri için son derece önemlidir. Echomar Görüntüleme Merkezi ve Laboratuvarı meme biyopsisi alanında yıllardır uzman hekim kadrosula hizmet vermektedir. Memede biyopsi nasıl yapılır konusunda merak ettiğiniz tüm soruları iletişim formlarını kullanarak ya da bizi arayarak iletebilirsiniz.

Tıklayıp Bizi Arayarak Meme Biyopsi Randevusu Oluşturabilirsiniz

0212 233 11 11

Meme biyopsisi esnasında belirlenen kitleden doku alınırken tiroid biyopsisindeki kullanılan iğneye benzer bir iğne kullanılır. Bu iğne yapı olarak kan almada kullanılan iğneye benzer. Sadece dokuların alınması kolaylaştırmak adına ucu biraz daha geniştir. Meme biyopsisi yapılırken doktorlar ultrason kullanırlar. Ultrason sayesinde dokunun yeri tam olarak tespit edilir. Bu dokudan örnekler alınarak kitlenin türü belirlenir.

Meme Biyopsisi için Önemli Noktalar

Memede biyopsi nasıl yapılır sorusunu genel anlamda cevaplandırdıktan sonra bu süreçte dikkat etmeniz gereken noktaları kısaca değerlendirelim. Bu tetkik genellikle meme bölgesinde kitle tespit edilen kadınlara yapılır. Bu işlem, meme kanserinin erken teşhisi için gereklidir. Eğer kitlenin kanser kitlesi olduğu tespit edilirse vakit kaybetmeden tedaviye başlanabilir. Kısa süre içerisinde tedaviye başlamak başarı şansını arttırmaktadır. Bu nedenle kadınlara en az yılda bir kere mamografi çektirmeleri önerilmektedir. Böylelikle mamografide tespit edilen kitleler üzerinde biyopsi uygulanarak erken teşhis yapılabilir.

Meme biyopsisi işinde uzman kişilerce düzgün bir şekilde yapıldığında anlamlı bir sonuç ve rapor ortaya çıkmaktadır. Aksi takdirde biyopsi işlemi başarılı bir şekilde yapılmadığında sonuç laboratuvarda değerlendirilemeyebilir. Bu nedenle biyopsi tekrarı istenebilir. Echomar Tıbbi Görüntüleme Merkezi ve Laboratuvarı görüntüleme ve laboratuvar alanında 1992 yılından beri hizmet vermektedir. Meme biyopsisi hakkındaki sorularınız ve hemen randevu almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. İşlem, yaklaşık olarak yarım saat içerisinde tamamlanmaktadır. İşlemden sonra kişiler normal hayatlarına dönebilirler.