Mamografi Nedir?

Tıbbi görüntüleme yöntemleri arasında yer alan mamografi meme kanserinin erken teşhisi için gerekli bir yöntemdir. Dünyanın dört bir yanında meme kanseri konusunda farkındalık arttırma çalışmaları yapılmaktadır. Bu çalışmalar kapsamında ise kadınlara bu çekim yönteminin önemi anlatılmaktadır. Uzmanlar tarafından özellikle 40 yaşın üstündeki kadınların her sene mamografi çektirmesi tavsiye edilmektedir.

Memede meydana gelebilecek ve kansere neden olabilecek hücre ve doku deformasyonunun mümkün olan en erken dönemde belirlenmesi gerekmektedir. Böylelikle tedavi süreçleri uygun olarak planlanabilir ve başarılı sonuç elde etme olasılığı yükselir. En fazla karşılaşılan kanser türlerinden biri olarak görülen meme kanseri konusunda kadınların bilinçlenerek mamografi konusunda daha fazla hassasiyet göstermesi son derece önem taşımaktadır.

Mamografi Nasıl Çekilir?

Çekim sırasında çekim yapılacak kişinin memesi mamografi cihazı içerisine sabitlenir. Çekim süresince hareketsiz kalınması önemlidir. Hareket edildiği durumlarda çekim süresi uzamaktadır. Profesyonel bir kurumda uzman hekimlerce yapılacak çekimlerde hastanın mamografi hakkındaki endişeleri daha az olmaktadır. Echomar Görüntüleme Merkezi uzman hekim kadrosuyla yıllardır güvenle dijital mamografi çekimlerini gerçekleştirmektedir.

Tıklayıp Bizi Arayarak MR Çekimi Randevusu Oluşturabilirsiniz

0212 233 11 11

Çekimden sonra kişi günlük hayatına dönebilir. Mamografi sonuçları çıktıktan sonra doktor, gerekli olan durumlar meme biyopsisi isteyebilir. Meme biyopsisi, mamografide görüntülenen dokuların yapısını belirlemek için gereklidir. Dokunun kanser hücresine ait olup olmadığı yapılan meme biyopsisi sonrasında belirlenmektedir.

Mamografi için Önemli Noktalar

Mamografi rutin bir kontrol yöntemi olarak görülmelidir. Meme kanserinde erken teşhis hayati derecede önemli olduğundan mamografi çekimi için herhangi bir rahatsızlık veya ağrı duymaya gerek kalmadan harekete geçilmesi önemlidir. Çekim yaptıracak kişi düzenli ilaç kullanıyorsa bunu doktoruna söylemelidir. Mamografi hakkındaki tüm sorularınız ve hemen randevu almak için Echomar Görüntüleme Merkezi ile iletişime geçebilirsiniz.