Şişli Randevu (0212) 233 11 11 Hemen Arayın       Koşuyolu Randevu (0216) 327 37 37 Hemen Arayın

Tüm Batın Usg Nedir?

Günümüzde, kalp damar hastalıklarının hızlı bir şekilde gösterdiği artış, erken teşhisin önemini daha iyi kavramamızı sağlamıştır. Bilgisayarlı tomografi yoluyla yapılan anjiyografi önemli bir teknolojik imkan olarak karşımıza çıkmaktadır. Farklı adlarla da kullanılabilen sanal anjiyo damarların durumunun bilgisayarlı tomografi yoluyla görüntülenmesi mantığına dayanmaktadır. Bu bir görüntüleme tetkikidir.

Batın, karnın iç bölgesini anlatan bir sözcüktür. Şayet karın bölgesiyle ilgili şikâyetleriniz varsa, doktorunuz sizden tüm batın usg isteyebilmektedir. Bu şikâyetler, karın ağrısı, idrarını yaparken ağrı, gözlerde sarılık, kalıtsal böbrek hastalıkları, hazımsızlık sorunları, karında şişlik şekillerinde olabilmektedir. Tüm batın usg bu tür şikayetlerin tanılandırılabilmesi için iç organların ultrason cihazıyla incelenmesi anlamına gelir.

Tüm Batın Usg Nasıl Uygulanır?

Tüm Batın Usg hayati önem taşıyan bulguların atlanmadan ortaya çıkarılabilmesi son derece mühimdir. Bu nedenle radyoloji uzmanları tarafından uygulanması önemlidir. Tetkiklerib ayrıntılı olarak gerçekleşebilmesi için yaklaşık olarak 15 dakika ile yarım saat arası bir süre gerekebilmektedir. Hastanın durumuna göre bu süre uzayabilmekte veya kısalabilmektedir. Özellikle görüntüleme yapılacak bölgenin özelliklerine göre tetkikten önce nasıl hazırlanılacağı hakkında randevunuzu oluşturduktan sonra Echomar yetkililerinden bilgi alabilirsiniz.

Tıklayıp Bizi Arayarak Tüm Batın Usg Randevusu Oluşturabilirsiniz

0212 233 11 11

Hangi Bölgeler, Nasıl İncelenir?

Belirtilen şikayetler içerisinde sindirim sistemiyle ilgili bölgelerin tanılandırılması bir miktar daha güç olmaktadır. Çünkü bu bölgedeki organlar yüksek miktarda hava içerirler. Bu nedenle işin uzmanı tarafından yapılacak inceleme daha da anlam kazanmaktadır.

Karaciğer üzerinden karaciğer kanseri ya da siroz bulgularına bakılır. Karaciğerde yağlanma, kist ya da kitle olup olmadığı araştırılır. Karaciğerde rastlanabilen bulgular, genellikle başka hastalıklarla bağlantılı gelişmektedir. 

Safra kesesindeki taş, çamur ya da iltihap gibi problemlerin tüm batın usg ile görünebilirliği çok yüksektir. Bu problemlerin arasında tümörler de yer alabilir.

Dalağın büyüklüğü ve bu büyümeye neden olabilen durumların araştırılabilmesi aşamasında yine bu görüntüleme yönteminden yararlanılabilmektedir.

Böbreklerde oluşabilecek, taş, kum kist ya da kitlelere bakılır. Kist ya da kitlelerin boyutları ve özellikleri araştırılır. Böbreküstü bezleri üzerinde incelemeler yapılır. 

Tüm batın usg, erkekler için prostat, kadınlar için rahimle yumurtalıkların ayrıntılı olarak incelenebilmesine, yumurtalık kistlerinin ya da kitlelerinin tanılanmasına yardımcı olabilmektedir.