Şişli Randevu (0212) 233 11 11 Hemen Arayın       Koşuyolu Randevu (0216) 327 37 37 Hemen Arayın

Toraks BT Nedir?

Toraks bt adından da anlaşılacağı üzere bilgisayarlı tomografi ile yapılan bir görüntüleme tetkikidir. X ışınları ile kesitler halinde görüntüleme yapılmaktadır. Bir tanı yöntemi olmakla birlikte, tedavi sürecinin planlanmasına da olanak sağlar.

Toraks Bt Neden Uygulanır?

Akciğer hastalıklarındaki artış ile toraks bt görüntüleme yöntemine yaygın bir şekilde başvurulmaya başlanmıştır. Son yıllarda yaşanan teknolojik gelişmeler sayesinde BT cihazlarının hızları çok fazla artmış, vücuttan aldığı kesitler daha da incelmiştir.

Tıklayıp Bizi Arayarak Toraks Bt Randevusu Oluşturabilirsiniz

0212 233 11 11

Nasıl Uygulanır?

Uygulama öncesinde yapılması gerekenler randevu alındıktan sonra Echomar yetkililerince hastaya aktarılmaktadır.

Toraks bt genel olarak kontrast madde alınarak gerçekleştirilir. Bu tetkiki talep eden doktor bu konuda hastanın durumunu gözeterek incelemenin kontrast maddeyle veya kontrast madde olmaksızın gerçekleştirilmesini isteyebilir.

Tetkikten önce hastanın hamilelik durumunun olup olmadığından kesin bir şekilde emin olması ve bu bilgiyi incelemeyi gerçekleştirecek ekiple paylaşması çok büyük önem taşımaktadır. Hastanın nefesini bir defa tutması, görüntülemenin verimli gerçekleşmesini sağlamaktadır. Tomografi cihazı mr (emar) cihazı gibi kapalı değil, ince bir simit şeklindedir.

Toraks bt uygulamasında kullanılan kontrast maddenin parçalandıktan sonra vücuttan atılımı böbrekler sayesinde gerçekleşmektedir.