Şişli Randevu (0212) 233 11 11 Hemen Arayın       Koşuyolu Randevu (0216) 327 37 37 Hemen Arayın

Sanal Anjiyo Nedir?

Günümüzde, kalp damar hastalıklarının hızlı bir şekilde gösterdiği artış, erken teşhisin önemini daha iyi kavramamızı sağlamıştır. Bilgisayarlı tomografi yoluyla yapılan anjiyografi önemli bir teknolojik imkan olarak karşımıza çıkmaktadır. Farklı adlarla da kullanılabilen sanal anjiyo damarların durumunun bilgisayarlı tomografi yoluyla görüntülenmesi mantığına dayanmaktadır. Bu bir görüntüleme tetkikidir.

Kalp damar hastalıkları şüphesiyle hastalarda yapılan klasik anlamdaki anjiyo sonrasında büyük bir çoğunluğunda damarlarda bir soruna rastlanmayabilmektedir. Bu nedenle hastalar klasik anjiyonun işlem sonrasındaki zorluklarını yaşamak zorunda kalabilir. Sanal anjiyo uygulamasının damarların görüntülenmesi anlamında özellikle hastaya günlük yaşantısında bir zahmet vermemesi, gündelik hayatına devam edebilmesini sağlaması açısından çok önemlidir. Son yıllarda doktorlar damarların durumunu değerlendirmek için bu görüntüleme yöntemini tercih edebilmektedir.

Tıklayıp Bizi Arayarak Sanal Anjiyo Randevusu Oluşturabilirsiniz

0212 233 11 11

Sanal Anjiyo Nasıl Uygulanır?

Klasik anjiyo, kasıktan ve koldan yerleştirilmiş kataterler aracılığı ile damarların görüntülenmesi esasına dayanır. İşlemin bir saate yakın sürmesine karşın hasta en az iki saat gözlem altında kalır. Çoğu hasta bu işlemi zahmetli ve yorucu bir süreç olarak görebilmektedir.

Sanal Anjiyo Ortalama Ne Kadar Sürer?

Sanal anjiyo hazırlık aşaması da dâhil olmak üzere hastanın durumuna göre değişkenlik gösterebilmekle birlikte ortalama olarak 15-20 dakika sürmektedir. Kol damarından enjekte edilen kontrast maddeyle birlikte uygulanır. Bu madde, kısa bir süre içerisinde, vücuttaki bütün damarların görünür olmasını sağlar. Bu yolla, kalbe giden damarlarda bulunan tıkanıklıklar ve damar sertlikleri konusunda bilgiler sunulmuş olur.