Rahim Filmi Ne Zaman Çekilir?

Rahim filmi ne zaman çekilir sorusu, rahim filmi çektirecek olanların öncelikle merak ettiği sorular arasında yer alır. Rahim filmi, kadınların üreme yoluyla ilgili sorunlarını teşhis etmek için uygulanan tıbbi görüntüleme yöntemlerinden biridir. Röntgen çekimine benzer olarak x ışını ile çekim yapıldığından dolayı, dikkat edilmesi gereken bazı faktörler vardır. Bunlardan en önemli, kadının hamilelik durumunun olup olmadığıdır. Bu nedenle sıklıkla rahim filmi ne zaman çekilir sorusu sorulmaktadır.

Çekim sırasında rahim bölgesine x ışını gönderilir. Eğer hamilelik durumu varsa çekimin kesinlikle yapılmaması gerekir. X ışını fetüsün fiziksel gelişimini olumsuz etkileyebilmektedir. Bu nedenle rahim filmi çekilirken hamilelik şüphesinin olmaması gerekmektedir.

Tıklayıp Bizi Arayarak Randevu Oluşturabilirsiniz

0212 233 11 11

Rahim Filmi Ne Zaman Çekilir?

Rahim filmi çektirecek kadınların aklına takılan en önemli soru rahim filmi ne zaman çekilir sorusudur. Yukarıda da bahsedildiği üzere, çekim yapılırken kadının hamile olmaması gerekir. Bu nedenle hamilelik olasılığının en az olduğu zaman dilimi çekim için seçilir. Kadınların rahim filmi çekimi randevusunu buna göre alması gerekmektedir.

Genellikle çekim, adet döngüsü yani adet kanaması bittikten sonra yapılır. Adet kanamasının son gününden iki ya da üç gün sonra çekim yaptırmak güvenli zaman aralığı olarak görülmektedir. On gün ya da on beş gün sonra, kadının hamilelik olasılığı artar. Bu nedenle çekim randevusunun adet kanamasından sonraki hafta içerisinde alınması oldukça önemlidir.

Çekim Sırasında Nelere Dikkat Edilir?

Rahim filmi ne zaman çekilir sorununa ek olarak çekim sırasında nelere dikkat edileceği de pek çok kadın tarafından merak edilmektedir. Rahim filmi çekimi için özel bir hazırlık yapmaya gerek yoktur. Sadece hassas bünyesi olan kişilerin veya alerjisi olan kişilerin önceden doktoru bilgilendirmesi gerekmektedir.

Kişinin alerji geçmişi hakkında doktora bilgi vermesi sonucunda değerlendirme yapılarak uygun şartların sağlanması durumunda çekime geçilmektedir.  Çekime gelirken rahat kıyafetler tercih etmek, hasta açısından pratiklik sağlamaktadır.

Tıklayıp Bizi Arayarak Randevu Oluşturabilirsiniz

0212 233 11 11