Pelvik MR Hakkında Merak Edilenler

Pelvik MR Hakkında Merak Edilenler

MR (emar) vücuttaki doku, organ, kas ve iskelet sisteminin analiz edilmesini, görüntülenebilmesini sağlayan bir tekniktir. Manyetik alan ve radyo frekanslarıyla çalışan MR cihazları, çok yönlü görüntüler sunarak doktorların mevcut bölgeyle ilgili detaylı bilgi edinmesini ve tanı koymasını sağlar. Pelvik MR, kadınlarda yumurtalıklara, erkeklerde ise prostat kanserine tanı koymak için tercih edilen bir görüntüleme yöntemidir. Yumurtalık, uterus incelemelerinde kadınların rahmini detaylı analiz eden MR cihazı, rahim kanseri, miyom şüphesi, menopoz, adet düzensizliği gibi hallerde ilgili uzman doktor tarafından talep edilebilir. Pelvik emarın odak noktası Pelvis şeklinde bilinen alt karın bölgesidir. Uygulama olarak hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Miyom şüphelerinde ya da menopoz sonrasında pelvik görüntülemeler yapılabilmektedir.

Tıklayıp Bizi Arayarak Randevu Oluşturabilirsiniz

0212 233 11 11

Pelvik MR Nasıl Çekilir?

Pelvik bölgesinde yani alt karın bölgesinde meydana gelebilecek hastalıkların teşhisini yapmak amacıyla yapılan pelvik MR, hızlı sonuçlar verir. Tedavinin hemen planlanmasında etkili rol oynar. Kadınların yaşamı boyunca karşılaşabileceği pelvik rahatsızlıklarda tercih edilir. Özellikle göbek ve kalça arasında kalan bölgede ortaya çıkan ağrıların tanısında talep edilir. Pelvik emar çekiminde hasta diğer emar cihazlarında olduğu gibi manyetik, metal ve elektronik eşyalardan arınır. Cihazda yer alan alana uzanan hasta, çekim süresince hareket etmeden sırt üstü uzanır. Bu emar çekimi değişebilmekle birlikte 25-30 dakika arasında bir zamanda tamamlanmaktadır.

Tıklayıp Bizi Arayarak Randevu Oluşturabilirsiniz

0212 233 11 11

Ultrason ile Birlikte Kullanımı

Ultrason yerine ya da ultrason ile birlikte ek olarak pelvik MR talep edilmesinin sebebi MR ile pelvik bölgesinin özellikle de miyomların daha net görüntülenebilmesidir. Bu nedenle genellikle ultrasondan sonra veya yapılan test ve muayeneden sonra uzman doktorun talebiyle MR çekimi gerçekleştirilir. Pelvik rahatsızlıkların kesin tanısını koyabilmek amacıyla uzmanlar genellikle MR talep eder. Miyomların bölgedeki yerleşimi, pelvik organların durumu MR ile saptanır. Bazı durumlarda erkek hastalara da pelvik emar çekimi yapılır. Kadın ve erkeklerde üreme organlarının incelenmesinde, kanserin tespit edilmesinde, menopoz sonrası dönemde, adet düzensizliklerinde, kronik karın – rahim ağrılarında pelvik muayeneyi kesinleştirmek amacıyla emar görüntülerinden destek alınır. Echomar Görüntüleme Merkezi bu konuda detaylı bir görüntülemeyi sağlayan ve tanı aşamasında büyük imkanlar sunan teknolojik cihaz ve sistemlerle bu çekimi gerçekleştirmektedir. Bu konuda bilgi almak ya da randevu oluşturmak için lütfen bizimle iletişime geçiniz.