Mamografi Nasıl Çekilir ?

Doktor muayenesi sırasında en sık karşılaşılan sorular mamografi nasıl çekilir ve mamografi çekilirken acı hissedilir mi şeklindedir. Doktor mamografi istediği zaman, genellikle hastalar bu konulara bağlı olarak bir endişe duymaktadır. Bunun nedeni mamografinin acı veren bir çekim olarak algılanmasıdır. Fakat mamografi hem çok önemli bir tetkiktir hem de profesyonel bir sağlık kurumu tarafından gerçekleştirildiğinde bu endişeler ortadan kalkmaktadır.

Aslında mamografi çekimi, meme kanserinin erken teşhisi için oldukça önemli bir tıbbi görüntüleme yöntemidir. Bu nedenle uzmanlar tarafından özellikle 40 yaşın üzerindeki kadınlara yılda bir kere çekim yapmaları önerilmektedir. Çekim sayesinde meme dokusunda meydana gelen sorunlar görüntülenebilir. Bu sayede, eğer meme dokusunda kanser oluşumu veya herhangi riskli bir durum varsa hızlı bir şekilde teşhis edilerek uygun tedavi yöntemlerine başlanabilir.

Mamografi Nasıl Çekilir ?

Mamografi nasıl çekilir sorusuna cevap vermeden önce mamografinin ne olduğunu inceleyeceğiz. Mamografi, genellikle kadınlara uygulanan ve meme dokusundaki bozulmaları görmeye izin veren bir tıbbi görüntüleme yöntemidir. Şüpheli kitle oluşumu görüldüğü durumlarda erkeklere de uygulanabilir. Fakat erkeklerde meme kanser vakaları oldukça nadir olduğu için bu tıbbi görüntüleme yöntemi genellikle kadınlara uygulanmaktadır.

Meme kanserinin teşhis edilmesi için en etkili araçlardan biri olan mamografi sonrasında doktorlar, gerekli durumlarda meme biyopsisi de isteyebilirler. Bu iki yöntem birbirinin tamamlayıcısıdır ve en doğru teşhisin koyulmasına yardımcı olurlar. Günümüzde çekimlerin sonuçları dijital olarak alınmaktadır. Doktorlar da bu dijital görüntüleri kullanarak teşhis koymaktadırlar. Mamografi, Echomar Görüntüleme Merkezi uzman doktorları tarafından çekilebilmektedir. Dijital mamografi uzman bir bakış açısıyla gerçekleştirilmekte ve sonuçlar hastaya iletilmektedir. Mamografi nasıl çekilir şeklindeki sorularınız ve konu hakkında detaylı bilgi almak için Echomar Görüntüleme Merkezi ile hemen iletişime geçebilirsiniz.

Tıklayıp Bizi Arayarak MR Çekimi Randevusu Oluşturabilirsiniz

0212 233 11 11

Adım Adım Dijital Mamografi Çekimi

Mamografi çekimi sırasında hastanın memesi, görüntüleme cihazına yerleştirilir. Cihaza yerleştirildikten sonra meme iki yandan sabitlenir. Yerleştirme işleminden sonra görüntüleme süreci başlatılır. Çekim, röntgen çekimine benzemektedir. Düşük yoğunluklu x ışını gönderildikten sonra görüntü bilgisayar ortamında dijital olarak elde edilir. Doktor, memenin dijital görüntüsünü kullanarak meme dokularını inceler.

Çekim sırasından olabildiğince sabit bir pozisyonda durmak görüntü kalitesini olumlu yönde etkilemektedir. Bunun haricinde çekim kalitesinin arttırılması için doktorlar tarafından bir öneri yapılmaktadır. Çekim öncesinde deodorant veya krem sürmek bazı durumlarda görüntünün kalitesini etkilemektedir. Bu nedenle birden fazla çekim yapılmasının önüne geçmek için çekim öncesinde çekim bölgesine deodorant veya krem sürülmemesi önerilmektedir.