Kranial MR Nedir?

Kranial MR, aslında beyin MR olarak da bilinmektedir. Kranial MR nedir sorusuna verilebilecek en genel cevap olarak bu tıbbi görüntüleme yönteminin, beyindeki hastalıkların ve hastalık oluşturabilecek risklerin tespit edilmesi için kullanılması olarak ifade edilebilmektedir. Echomar Tıbbi Görüntüleme Merkezi tarafından uygulanabilen bu tetkik, beyin tümörleri başta olmak üzere inme gibi beyinle ilgili hastalıkların teşhis edilmesinde kullanılabilir.

Teknik olarak normal MR çekimiyle benzer olan kranial türünde, vücudun tamamı yerine sadece kafa bölgesi çekimi yapılır. MR görüntüleme tekniği radyasyon içermediği için beynin görüntülenmesi doktorlar ve hastalar tarafından yaygın olarak tercih edilen yöntemler arasında yer almaktadır.

Echomar Tıbbi Görüntüleme Merkezi ve Laboratuvarı 1992 yılından bu yana uzman kadrosuyla MR alanında ve diğer görüntüleme tekniklerinde hizmet vermektedir. Yıllardır kalite anlayışı çerçevesinde istikrarlı ve tecrübeli bir ekiple teknolojiyi, hasta yararı ve kalite anlayışını ilk sırada değerlendirerek kullanmaktadır.

Tıklayıp Bizi Arayarak Randevu Oluşturabilirsiniz

0212 233 11 11

Kranial MR Nedir?

Manyetik rezonans görüntüleme olarak bilinen bu görüntüleme yöntemi, tıbbi durumların teşhisinde doktorların başvurduğu görüntüleme yöntemlerinden biridir. MRI olarak da adlandırılan bu yöntem, güçlü bir manyetik alan kullanır. Manyetik alanla birlikte radyo frekansı dalgaları görüntülenecek olan organa gönderilir.

Daha sonra bilgisayar kullanılarak organların, yumuşak dokuların, kemiklerin ve diğer vücut yapılarının görüntüleri elde edilir. Bu işlem sırasında vücuda zararlı olan x ışınları kullanılmaz. Radyasyon içermediğinden dolayı beyin gibi hassas dokuların görüntülenmesinde genellikle bu yöntem tercih edilmektedir. Detaylı MR çekimi sayesinde doktorlar hastalıkları teşhis edebilirler. Günümüzde kafa ve beyinle ilgili bir görüntüleme yapılmak istendiği zaman kranial MR doktorların ilk tercihleri arasında yer almaktadır.

Kranial MR nedir sorusuna detaylı yanıt almak ve  merak ettiklerinizi sormak için Echomar Görüntüleme Merkezi ile iletişime geçebilirsiniz.

Tıklayıp Bizi Arayarak Randevu Oluşturabilirsiniz

0212 233 11 11

Kranial MR Nasıl Çekilir?

Kranial MR, normal MR gibi çekilir. Güçlü bir mıknatısa benzeyen çekim cihazı nedeniyle, hastaların tüm metal eşyalarını dışarıda bırakması gerekmektedir. Bu metal eşyalar arasında yüzük, alyans, kolye, küpe ve sutyen vardır. Kalp pili ya da protezi olanların MR çektirmesi mümkün değildir. Bu durumlarda farklı bir tıbbi görüntüleme yöntemi tercih edilebilir.

Çekim sırasında hastanın baş bölgesinde kafes yerleştirilir. Bu kafes, görüntülemenin düzgün bir şekilde yapılmasını sağlar. Hasta, cihazın içerisine alınır. Kapalı alan korkusu yaşayan bazı kişiler MR makinası içerisinde rahatsız hissedebilirler. Bu duruma karşı Echomar Açık Tüp MR cihazıyla hizmet vermektedir. Açık Tüp MR cihazı hem geniş bir iç hacimde çekim imkanı sağlamaktadır hem de cihazı iki ucu da açık olduğundan hastaları rahatsız etmemektedir. Çoğu doktor görüntülerdeki netliğin ve kalitenin teşhis için son derece önemli olduğunu bilmektedir. Bu nedenle Açık Tüp MR cihazı diğer Açık MR cihazlarından farklı olarak 1.5 Tesla güce sahiptir. Bu nedenle doktorlar tarafından yaygın olarak tercih edilmektedir.