Kemik Ölçümü Neden Yapılır?

Kemik ölçümü testi, kemik yoğunluğu sorunu yaşayan kişilere yapılan tıbbi görüntüleme yöntemlerinden biridir. Testin amacı, kemiklerin yoğunluğunu yani mineral miktarını belirlemektir. Kemiklerde mineral eksikliği veya mineral kaybı pek çok hastalığa neden olabilir. Bu hastalıkların başında ise kemik erimesi gelir.

Tıklayıp Bizi Arayarak Randevu Oluşturabilirsiniz

0212 233 11 11

Kemik erimesi, başta 50 yaş üstü kadınlar ve erkekler olmak üzere pek çok kişiyi etkileyen bir hastalıktır. Kemik erimesinin mümkün olduğu kadar erken dönemde tespit edilmesi önemlidir. Kemik ölçümü, kemik erimesinin tespit edilmesi için uygulanan test yöntemleri arasında gelir. Kemiklerin erimesi, kırık ve çatlak gibi olumsuz durumların yaşanma riskini arttırır. Bu nedenle kemik erimesinin erken dönemde belirlenmesi ve gerekli önlemlerin alınması önemlidir.

Kemik Ölçümü Nasıl Yapılır?

Kemik ölçümü, kemik dokusunun ne kadar yoğun olduğunu belirlemek için yapılır. Erime en kolay L1 ile L4 arasındaki omurgalardan tespit edilir. Bu nedenle ölçüm sırasında bu omurgalara bakılır. Ayrıca kalça kemiği de kemik erimesinin en kolay tespit edildiği kemiklerden biridir. Bu nedenle bazı durumlarda omurgalar yerine kalça kemiğine de bakılabilir.

Ölçüm sırasında özel bir görüntüleme cihazı kullanılır. Bu cihaz, normal röntgen cihazından farklıdır. Düşük x ışını dozu nedeniyle kemik ölçümü sırasında maruz kalınan radyasyon az miktardadır. Çekim yapılırken hastanın düz bir şekilde uzanması gerekir. Çekim hazırlığı da dahil olmak üzere süreç yaklaşık yarım saat içerisinde tamamlanır. Çekimin mümkün olan en kısa sürede tamamlanması için hastanın hareketsiz kalması ve tüm metal eşyaları dışarıda bırakması önemlidir.

Kemik Ölçümü Çekimi Sonrasında Ne Yapılır?

Çekim sonuçları çıktıktan sonra doktor gerekli değerlendirmeyi yapar. Yapılan değerlendirmeye göre hastaya teşhis konulur. Eğer kemik ölçümü sonuçları herhangi bir olumsuz durum göstermezse, ek bir önlem almaya gerek yoktur. Fakat eğer kemik erimesi başlangıcı varsa veya ileri seviyede kemik erimesi gözlendiyse, doktor gerekli tedavi sürecini başlatacaktır. Hastalar doktorun önerileri doğrultusunda en kısa sürede tedavi sürecine başlamalıdır. Echomar 1992 yılından beri tıbbi görüntüleme ve sağlık alanında hizmet vermektedir. Tecrübeli kadro ve teknolojik imkanlarla güvenilir bir kurum olarak kemik ölçümü tetkiklerinde tercih edilmektedir. Detaylı bilgi ve randevu için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Tıklayıp Bizi Arayarak Randevu Oluşturabilirsiniz

0212 233 11 11