Kemik Ölçümü Nasıl Yapılır?

Kemik ölçümü nasıl yapılır sorusu genellik en yaygın olarak merak edilen konular arasında yer almaktadır. Bu yöntem röntgen çekimine benzemekle birlikte teknik detaylar bakımından bir çok farklılık barındırmaktadır. Fakat temel amaç kemik içerisindeki mineral yoğunluğunun görüntülenmesine dayanmaktadır.

Bu incelemenin kemik erimesi gibi önemli bir sağlık sorunlarının erken tespit edilmesinde kullanıldığını bilmek önemlidir. Kemik erimesi (osteoporoz) başta 50 yaşın üzerindeki kadın ve erkekler olmak üzere tüm insanların karşılaşabileceği sinsi bir rahatsızlıktır. Kemik erimesinin erken teşhisi bu nedenle çok öenmlidir. Geç anlaşılan durumlarda kalıcı kemik hasarları yaşanabilmektedir. Bu durum devamında hareketsiz kalma hatta ölümle sonuçlanabilen süreçlere yol açabilmektedir. Bu rahatsızlık sonucunda hastaların kemik kütlesinde kayıp yaşanır ve kemikleri kırılma ve çatlamalara karşı daha duyarlı hale gelir. Zamanında yapılan kemik ölçümü sayesinde, hastalık erken teşhis edilerek uygun tedavi yöntemleri uygulanabilir. 1992 yılından bu yana tecrübeli kadro ve teknolojiyle görüntüleme ve sağlık alanında hizmetler sunan Echomar’ı arayarak konu hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Tıklayıp Bizi Arayarak Randevu Oluşturabilirsiniz

0212 233 11 11

Kemik Ölçümü Nasıl Yapılır?

Doktorlar kemik ölçümü istediği zaman, hastaların aklına tek bir soru gelir. Kemik ölçümü nasıl yapılır? Aslında bu görüntüleme yöntemi, kısa sürede tamamlanan görüntüleme yöntemleri arasında gelir. Ölçüm sırasında röntgen cihazına benzer bir cihaz kullanılır. Fakat kemik ölçüm cihazı, röntgene kıyasla daha az radyasyon uygular.

Çekim öncesinde herhangi bir hazırlık yapılmaz. Yine de doktorun önerisi olursa ön hazırlık yapılabilir. Kalça kemiği ve L1 ile L4 arasında kalan omurgalar görüntülenir. Bu kemikler net sonuçları verdiği için tercih edilmektedir. Çekim 30-40 dakika sürer. Hasta çekim sırasında ne kadar hareketsiz kalırsa çekim o kadar kısa sürmektedir.

Çekim Nerede Yapılır?

Kemik ölçümü nasıl yapılır sorusuna cevap verdikten sonra çekimin nerede yapılabileceğine bakalım. Kemik ölçümü Echomar Görüntüleme Merkezi bünyesinde yapılabilmektedir. Konu hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilirsiniz. Hassas bir inceleme olduğundan bu konuda tecrübeli bir merkeze başvurmanızda yarar bulunmaktadır. Echomar bünyesinde randevu saatinize uygun bir şekilde planlama yapılır. Profesyonel sağlık ekibimizin size vereceği bilgiler doğrultusunda kemik yoğunluğu ölçümü yapılır. Doktor tarafından raporlanır. Detaylı bilgi için bizi arayabilirsiniz.

Tıklayıp Bizi Arayarak Randevu Oluşturabilirsiniz

0212 233 11 11