İlaçlı Tomografi Nasıl Çekilir ?

İlaçlı tomografi nasıl çekilir sorusu, tomografi çektirecek hastaların doktorlara sıklıkla sorduğu sorular arasında gelmektedir. Bu tıbbi görüntüleme yönteminde yumuşak dokuların daha iyi görüntülenmesi için kontrast madde kullanılır. Bu kontrast madde görüntülemenin daha detaylı olarak yapılmasına olanak sağlamaktadır. İlaçlı tomografi için doktor tarafından özellikle bu tetkikin istenmiş olması önemlidir.

Doktorlar gerekli görmedikçe ilaçlı tomografi çekimi istemezler. Hastalar, çekim için vücuda enjekte edilen boyar madde nedeniyle alerjik reaksiyon gösterebilirler. Ayrıca çekim süreci de normal tomografiyle karşılaştırıldığında daha uzun olabilmektedir.

İlaçlı Tomografi Nasıl Çekilir ?

Genel olarak bu tıbbi görüntüleme yönteminin ne olduğuna baktıktan sonra ilaçlı tomografi nasıl çekilir sorusuna cevap verelim. İlaçlı tomografi çekimi sırasında, dokuların daha detaylı bir şekilde görüntülenebilmesi için vücuda kontrast madde adı verilen boyar madde enjekte edilir. Bu madde sahip olunan bir alerjik durum bulunuyorsa hassas bünyelerde alerjik reaksiyona neden olabilmektedir. Bu nedenle kontrast madde enjekte edilmeden önce, hastanın alerjisinin olup olmadığına bakılır.

Daha sonraki aşamada hasta tomografi makinasına yatmaktadır. Çekim yapılacağı süre boyuna hastanın mümkün olduğu kadar sabit kalması gerekmektedir. Eğer hasta çekim süresince hareket ederse görüntünün netliği kaybolabilir. Çekimi gerçekleştiren kişi, hastayı doğru bir şekilde konumlandırarak istenen bölgelerin çekimini gerçekleştirir. Çekim işlemi tamamlandıktan sonra hasta, dinlenme odasına alır. Echomar Görüntüleme Merkezi ilaçlı tomografi konusunda yıllardır güvenle hizmet vermektedir. Aklınıza takılan sorular için veya ilaçlı tomografi nasıl çekilir bu konuda detaylı bilgi istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Tıklayıp Bizi Arayarak MR Çekimi Randevusu Oluşturabilirsiniz

0212 233 11 11

İlaçlı Tomografi Çekimi için Önemli Noktalar

İlaçlı tomografi çekim işleminin tamamlanmasından sonra hasta dinlendirilebilir. Burada amaç, hastaya enjekte edilen kontrast maddenin vücuttan atılmasını sağlamaktır. Bu madde, idrar yoluyla atılmaktadır. Kontrast maddenin vücuttan atılması esnasında radyoloji hekiminin tavsiyelerine uyulması önem taşımaktadır.

Doktorlar, gerekli görülen tüm durumlarda hastaların ilaçlı tomografi çektirmesini istemektedir. Bu nedenle konu hakkında cevaplanmasını istediğiniz sorularınız varsa veya randevu almak isterseniz Echomar Görüntüleme Merkezi ile hemen iletişime geçebilirsiniz.