Emar Nasıl Çekilir?

Hastaların en sık sorduğu sorulardan biri emar nasıl çekilir sorusudur. Emar, farklı hastalıkların teşhis edilmesi için başvurulan tıbbi görüntüleme yöntemlerinden biridir. Ultrason gibi MR yönteminde de radyasyon uygulanmaz. Bu nedenle son yıllarda organların görüntülenmesi için yaygın olarak kullanılmaktadır. Emar çekimleri doktorun gerekli gördüğü durumlarda yapılmalıdır. Emar çekiminde radyoloji doktorunun ve teknisyeninin talimatlarına uyulursa çekim süreci başarılı bir şekilde tamamlanabilmektedir.

Emar Nasıl Çekilir?

Emar nasıl çekilir sorusunu yanıtlayarak hastaların endişesinin bir miktar azalacağını düşünmekteyiz. Genellikle hastalar çekim sırasında büyük çekim makinasını gördüklerinde endişeye kapılmaktadırlar. Aslında emar çekimleri, genellikle sorunsuz bir şekilde tamamlanmaktadır. Çekim yapılacak kişinin tüm metal eşyalarını odanın dışarısında bırakması gerekmektedir. Metal eşyalar arasında küpe, kolye, alyans, sutyen, saat, para, silah, ceptelefonu gibi eşyalar sayılabilmektedir.

Emar cihazı koca bir mıknatıs gibi çalıştığı için metal eşyaların sokulması hayati tehlike yaratmaktadır. Bu tehlikeden dolayı kalp pil, diş protezi veya herhangi bir protezi olan kişiler emar çektiremezler. Çekim yapılırken hasta cihazın içerisine yatırılır. Hastanın çok fazla hareket etmesi durumunda görüntülerin netliği bozulabileceğinden çekimin baştan yapılması gerekebilmektedir. Bu nedenle emar çekimi sırasında olabildiğince hareketsiz kalmak işlem süresinin uzamasını da engellemektedir.

Emar nasıl çekilir sorusunun yanı sıra mr cihazı hakkında sorular da gelmektedir. Echomar mr cihazı olarak 1.5 Tesla ve açık tüp mr kullanmaktadır. Açık tüp teknolojisi sayesinde her iki ucu açık alana bakan ve iç hacmi 70 cm olan geniş bir cihazda çekimler yapılabilmektedir. Bu nedenle Echomar Açık Tüp MR cihazı genellikle emar cihazına girmekte endişe duyanlar tarafından yaygın olarak tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra aşırı kilolu olanlar ve ses hassasiyeti duyanlar da açık tüp mr teknolojisini tercih ederek Echomar’a başvurmaktadır.

Tıklayıp Bizi Arayarak MR Çekimi Randevusu Oluşturabilirsiniz

0212 233 11 11

Emar Çekimi Hakkında Püf Noktaları

Emar çekiminde radyasyon kullanılmamaktadır. Bu nedenle radyasyon kullanılan röntgen ve tomografi gibi diğer çekim yöntemlerine göre doktorlar ve hastalar tarafından daha sık tercih edilebilmektedir.

Mr çekimine hazırlanırken ve randevu aldıktan sonra Echomar tarafından size yaptıracağınız tetkike yönelik bilmeniz gerekenler ve ön hazırlık aşaması anlatılmaktadır. Genellikle özel bir hazırlığa gerek olmamakla birlikte radyoloji ekibi size ihtiyaç duyulan konularda yönlendirmektedir.

MR cihazına girmeden önce manyetik alandan etkilenebilecek tüm metal eşyaların dışarıda bırakılması gerekmektedir. Ayrıca vücudunda manyetik alandan etkilenebilecek metaller taşıyanların kesinlikle mr cihazına girmemeleri ve yaklaşmamaları gerekmektedir.