Şişli Randevu (0212) 233 11 11 Hemen Arayın       Koşuyolu Randevu (0216) 327 37 37 Hemen Arayın

Doppler Nedir? Nasıl Yapılır?

Doppler ya da diğer adıyla doppler ultrason, normal ultrasona benzeyen bir tıbbi görüntüleme yöntemidir. Bu yöntem, radyo dalgaları ya da diğer adıyla ses dalgalarının kullanılmasıyla vücudun iç yapısının görüntülenmesine izin verir. Bu yöntem de radyasyon içermez. Doppler ultrason genellikle doktor tarafından istendiği zaman yapılmaktadır.

Doppler Neden Kullanılır?

Bu tıbbi görüntüleme yönteminin kullanılmasının oldukça önemli bir nedeni vardır. Kullandığı dalgalar ultrasına göre daha güçlüdür. Bu nedenle daha detaylı çekim ve görüntüleme istendiği zaman bu yöntem tercih edilir. Bu görüntüleme yöntemi kullanılarak kol, bacak gibi yerlerde yer alan ana bölgeler incelenir. Aynı zamanda boyunda yer alan ana noktalar da bu yöntem sayesinde kolaylıkla görüntülenebilir. İnceleme sırasında kan akışı kontrol edilir. Kan akışıyla ilgili bir sorun olup olmadığını test etmek bu görüntüleme yöntemiyle mümkün olmaktadır. Tüm bunlara ek olarak olası bir inme durumu hakkında da bir takım bilgiler sağlanabilir. 

Tıklayıp Bizi Arayarak Doppler Randevusu Oluşturabilirsiniz

0212 233 11 11

Doppler Nasıl Yapılır?

En genel haliyle baktığımızda bu görüntüleme yöntemi ultrasona oldukça benzer şekilde yapılır. Cihazın ismi ses dalgalarının yarattığı doppler etkisinden gelmektedir. Çekim yapılırken cihazdan belirli bir frekansta ses dalgası gönderilir. Gönderilen ses dalgasının frekansı, daha önce yapılan araştırmalara göre belirlenmiştir. Daha sonra iç organlar veya kan damarlarından yansıyan ses geri döner. Geri dönen ses dalgası cihazın ekranında görüntü oluşmasını sağlar. Ses dalgalarının dönüş hızları ve süreleri farklı olduğu için görüntü elde edilebilir.

Damarlardaki kan hücreleri, cihaz tarafından gönderilen bu ses dalgalarını değiştirir. Bu şekilde kan akışı olmayan yerlerin tespit edilmesi sağlanır. Cihazın ekranında oluşan grafikler sayesinde kan damarlarındaki akış belirlenebilir. Bu görüntüleme yönteminden elde edilen sonuçlar saklanabilir. Böylelikle doktorunuz istediği zaman kolaylıkla test sonuçlarınızı gösterebilirsiniz.