Difüzyon MR Nedir?

Difüzyon ağırlıklı manyetik rezonans olarak da bilinen Difüzyon MR, görüntüleme yapmak için özel bir MR dizilimi ve yazılım kullanır. Difüzyon MR nedir sorusuna genel bir cevap olarak dizilim ve yazılım sayesinde oluşturulan MR görüntüleri, su molekülleri difüzyonuyla kontrast oluşturarak görüntülerin bilgisayar ortamında elde dilmesinin sağlanması olarak anlatılabilir. Bu yöntemde su moleküllerinin difüzyon işlemiyle biyolojik dokular görüntülenebilir.

Tıklayıp Bizi Arayarak Randevu Oluşturabilirsiniz

0212 233 11 11

Su molekülleri difüzyona uğrarken makro moleküller, lifler ve zarlar gibi dokulardan yansır. Bu nedenle moleküllerin difüzyon desenleri doku mimarisi hakkında detayları sunabilir. Böylelikle sağlıklı ve hastalıklı olan dokular arasında bir analiz yapmak mümkün olabilmektedir. Difüzyon MR yönteminin özel bir türü olan difüzyon tenör görüntüleme (DTI), beynin beyaz maddesinin detaylı bir şekilde görüntülenmesine olanak sağlayabilmektedir. Bu görüntüleme yöntemi ağırlıklı olarak inme ve beyin ödeminin teşhis edilmesinde kullanılabilmektedir.

Difüzyon MR Nedir?

Geleneksel difüzyon MR görüntüleme yöntemi, sitotoksik ödem şeklinde meydana gelen serebral enfarktüsün görselleştirilmesinde kullanılabilir. Beyin görüntülemesine kullanılan bu yöntem, beynin tüm detaylarını doktorlara sunabilmek üzere uygulanmaktadır. Echomar Tıbbi Görüntüleme Merkezi ve Laboratuvarı 1992 yılından bu yana uzman kadrosuyla kalite standartları çerçevesinde hizmet vermektedir. Difüzyon MR Nedir sorusuna daha detaylı bir şekilde cevap alabilmek için Echomar’la iletişime geçebilirsiniz. Merak etiiklerinizi uzmanlarımıza sorarak randevu işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Tıklayıp Bizi Arayarak Randevu Oluşturabilirsiniz

0212 233 11 11

Uzun T2 gevşemesine sahip olan lezyonlar, bu görüntüleme yöntemiyle yakalanabilmektedir. Beyin MR’ı türlerinden olan difüzyon MR, inme durumlarının tespit edilmesinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Damarların detaylı bir şekilde görüntülenmesine izin veren yöntem, aynı zamanda akciğer kanserinin belirli türlerinin analiz edilmesinde de tercih edilebilmektedir.

Difüzyon MR Nasıl Çekilir?

Diğer MR türlerinde olduğu gibi bu MR türünde de manyetik alandan faydalanılır. Diğer tıbbi görüntüleme yöntemlerinden farklı olarak suyun difüzyon özelliği kullanılır. Böylelikle beyin dokuları daha detaylı bir şekilde görüntülenebilir. Çekim sırasında ise normal MR yöntemiyle benzer önlemlerin alınması gerekmektedir.

Çekimin yapıldığı makine büyük bir mıknatısa benzediği için çekim öncesinde tüm metal eşyaların dışarıda bırakılması gerekmektedir. Küpe, yüzük, toka ve saat gibi metal içeren takılarla çekim işlemi yapılmaz. Aynı zamanda diz protezi veya kalp pili olan kişiler de MR çekimi yaptıramazlar. Difüzyon MR biraz daha farklı bir yöntem olduğu için çekim öncesinde doktorlar ek önerilerde bulunabilir. Bu önerileri dinlemek, sürecin kolay ve hızlı bir şekilde atlatılmasına yardımcı olmaktadır.