Şişli Randevu (0212) 233 11 11 Hemen Arayın       Koşuyolu Randevu (0216) 327 37 37 Hemen Arayın

Beyin Tomografisi Nedir?

Tomografi organların kesitler halinde görüntülenmesine olanak sağlayan bir görüntüleme tekniğidir. Organların ayrıntılı bir biçimde incelenmesine olanak sağlar. Vücudumuzun herhangi bir bölümünde uygulanabilir. Beyin tomografisi kafa bölgesinde uygulanan tomografi işlemidir. Özellikle beyin tümörleriyle ilgili, kapsamlı araştırmalar yapılabilmesini sağlar. Beyin tomografisi bir tedavi yöntemi değil, teşhis yöntemidir. Ancak, teşhisi konulan hastalığın tedavi süreci bu uygulamaya göre şekilleneceği için son derece önemlidir. 

Beyin Tomografisi Nasıl Uygulanır?

Tomografi cihazıyla incenecek bölge taranmaktadır. Problemli olmasından kuşku duyulan alanların hızlı bir şekilde taranarak görüntülenmesi esasına dayanır. Hastadan 15-20 saniye arası sürelerde nefesini tutması istenir. Bu şekilde görüntünün netleşmesi sağlanmaktadır. Bilgisayarla uygulanmaya başlandıktan sonra inceleme yapılan kesitler çok daha minimal değerlere kadar düşürülebilmiştir.

Beyin tomografisi, ilaçlı ve ilaçsız olmak üzere iki ayrı şekilde uygulanır. Aralarındaki tek fark ilaçlı uygulamada hastaya kontrast bir maddenin enjekte edilmesidir. Bu maddenin vücuttaki dolanımı, görüntüleme anlamındaki tespitlerin daha net bir şekilde yapılabilmesine olanak tanımaktadır. Kontrast madde uygulama öncesinde hasta ile tomografiyi gerçekleştirecek ekip arasında bilgi alış verişi olmalı ve hastanın alerji geçmişi öğrenilmelidir. Tomografi ile tarama yapıldığından hastanın hamile ise veya böyle bir şüphe varsa mutlaka bunu paylaşması gerekmektedir.

Hangi Durumlarda Uygulanır?

Beyin vücuda ait her türlü fonksiyonun yönetildiği bir çeşit kontrol merkezidir. Dolayısıyla, beyinde oluşan herhangi bir tümör, yalnızca beyni değil, beynin bağlı olduğu pek çok organı etkiler. Bu nedenle, beyinde herhangi bir sorunun varlığından kuşku duyuluyorsa konunun uzmanı doktorlar genellikle beyin tomografisi çekilmesini isteyebilmektedir. Echomar Görüntüleme Merkezi ve Laboratuvarı yıllardır tecrübeli kadrosuyla beyin tomografisi konusunda hizmet vermektedir. Bu nedenle daha detaylı bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Tıklayıp Bizi Arayarak Beyin Tomografisi Randevusu Oluşturabilirsiniz

0212 233 11 11

Beyin kanamalarının durdurulması ve bu kanamalar yüzünden oluşan hasarın giderilmesi için de beyin tomografisinden yardım alınabilir. Geçirdiğiniz herhangi bir kaza sonucu, kafadan bir darbe alınmışsanız, ani bir şekilde görme ya da işitme kaybı gelişmişse ya da vücudunuzda dengeyle ilgili sorunlar yaşanıyorsa veya sadece kuşkuyu gidermek için tedbir amacıyla doktorunuz sizi bu uygulanmaya yönlendirebilir.

Bütün bunların dışında Hidrosefalus hastalarından da doktorları düzenli olarak beyin tomografisi isteyebilmektedir. Tomografi sonuçları, uzman kişilerce, hastanın şikâyetleri göz önünde bulundurularak yorumlanır. Hazırlanan sonuç belgesine göre hastalığın tedavi süreci doktoru tarafından başlatılabilir.