Beyin MR Çekimi Nedir?

Beyin sahip olduğumuz en hassas organlardan biridir. Bu nedenle beynimizde herhangi bir sorun olduğunda kullanılacak tıbbi görüntüleme yöntemi de önem taşımaktadır. Beyinde yaşanan sorunların tespit edilmesi için kullanılan yöntemlerden biri beyin mr çekimi olarak sayılabilir. Doktorlar, beyinle ilgili hastalıkların tespit edilmesinde veya şüphe duyulan durumlarda bu yöntemi tercih edebilirler.

MR çekimi manyetik rezonansın kısaltılmasıdır. Bu çekim yönteminde sadece manyetik dalgalar kullanılarak insan vücudu tıbbi bir şekilde görüntülenir. Radyasyon kullanılmadığı için beyin görüntüleme yöntemi olarak yaygın bir şekilde tercih edilmektedir.

Beyin mr Çekimi Nasıl Yapılır?

Beyin MR çekimi, normal MR çekimine benzer. Çekim sırasında teknisyen hastayı hazırlar. Hasta cihazın üzerine yatırılır. Daha sonra bir aparat hastanın başına koyulabilir. Bu aparat, gönderilen sinyallerin alınmasını sağlayan baş aparatıdır. Cihazın içerisine girmeden önce hasta kulak tıkaçları takar. MR cihazı çok gürültülü olduğundan dolayı kulakları korumak için kulak tıkaçları kullanılmaktadır. Bazı çekimlerde kulaklıkla müzik dinleme olanağı da bulunmaktadır. Hasta cihaza girdikten sonra çekim başlar.

Beyin MR çekimi genellikle 15 ila 20 dakika arasında sürmektedir. Çekim sırasında hastanın mümkün olduğu kadar hareketsiz bir şekilde yatması gerekmektedir. Hareket etmek hem çekimin kalitesini etkileyecek hem de süresini uzatacaktır. Çekim işlemi tamamlandıktan sonra hasta cihazın içerisinden çıkarılır.

Echomar’da açık tüp mr teknolojisi kullanıldığından mr cihazının her iki ucu da açık alana bakmaktadır. Bu nedenle doktorlar ve kapalı alan endişesi olan hastalar tarafından çoğunlukla tercih edilmektedir. Ayrıca açık tüp mr teknolojisinde mr cihazının iç hacmi normal cihazlardan farklı olarak 70 cm ölçülerinde genişliktedir. Bu genişlik kilolu ve kapalı alan korkusu olan hastalar tarafından tercih edilmektedir.

Tıklayıp Bizi Arayarak Beyin MR Randevusu Oluşturabilirsiniz

0212 233 11 11

Beyin MR Çekimi Güvenli Midir?

Beyin MR çekimi güvenli olarak sayılabilecek tıbbi görüntüleme yöntemlerindendir. Hastalar cihaza ve cihazın bulunduğu odaya girmeden önce tüm metal eşyalarını çıkarmalıdır. Cihaz manyetik dalgalarla çalıştığı için küpe, yüzük, saat, fermuar, sutyen kopçası gibi metal parçalar tehlikeye yol açabilir. Kalp pili ve metal diş dahil olmak üzere herhangi bir metal ve manyetik alandan etkilenecek protezi olan kişiler beyin emarı çektiremezler.

Beyin MR çekim, beyin kanaması, kısmi felç veya beyin tümörü gibi hastalıkların teşhisi için kullanılabilmektedir. Fakat bu hastalıkların şüphesi haricinde başka durumlarda da emin olmak amacıyla beynin mr görüntüleri istenebilir. Çekim sonuçları dijital ortamda teslim edilir. Doktorlar gelen sonuçları inceleyerek hastalığın kaynağı ve tedavi hakkında gerekli bilgileri vermektedir. Daha sonra hastanın durumuna uygun olarak en ideal tedavi yöntemi planlanır. Beyin MR çekimi yıllardır Echomar Görüntüleme Merkezi bünyesinde sunulan hizmetlerden birisidir.