Şişli Randevu (0212) 233 11 11 Hemen Arayın       Koşuyolu Randevu (0216) 327 37 37 Hemen Arayın
Bel Fıtığı MR Çekimi Fıtık Teşhisinde Neden Önemli

Bel Fıtığı MR Nasıl Çekilir?

Omurga sisteminde yer alan beş omur ve disk, vücuttaki ağırlık merkezidir. Ağır kaldırma, hareketsiz kalma, düşme, doğum, aşırı kilo, omurgayı zorlama, yaşlanma gibi sebepler bel fıtığına yol açar. Bel fıtığı kas zayıflığı, ayak ve bacaklarda ağrı, hareket etmede zorlanma, bel ağrısı, denge kaybı, yürümede zorluk gibi çeşitli belirtilerle kendini gösterir. Fıtığın belirtileri başka rahatsızlıklarla da karıştırılabilir. Bu nedenle bel fıtığının tanısı bel fıtığı mr çekimiyle konulabilir. Uzman doktor öncelikle hastanın fizik muayenesini gerçekleştirir ancak çoğunlukla MR taraması gibi omuriliği net biçimde görüntüleyecek yöntemlerden yararlanır. MR cihazı, omuriliği, omurilikteki sinir köklerini analiz etmede etkili bir yöntemdir. Bel fıtığı MR görüntülemesiyle netleşir. Omurilikteki hangi sinir köklerinin fıtıktan etkilendiği MR ile anlaşılır. Masa başı çalışanlarda sık görülen bel fıtığı, bir süre sonra yaşam kalitesini kötü yönde etkilediğinden ve kişinin fiziksel özgürlüklerini kısıtladığından mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Bel fıtığını saptamak amacıyla yapılan emar sonuçları rahatsızlığın 40 yaşından sonra yoğun biçimde görüldüğünü, çoğu kişide fıtık başlangıcı olduğunu göstermektedir.

Tıklayıp Bizi Arayarak Randevu Oluşturabilirsiniz

0212 233 11 11

Bel Fıtığı MR Nasıl Çekilir?

Bel fıtığı için önce uzman doktor tarafından klinik muayene gerçekleştirilir. Akabinde ise genellikle emar istenir. Bel fıtığı MR çekimi için hastanın üzerindeki tüm metal, manyetik ve elektronik eşyalardan arınması istenir. Silindir şeklinde olan mr cihazı, içerisinde bir bir kayar bant çekim yatağı bulunur. Çekim yapılacak bölgeye göre hastanın buradaki pozisyonu belirlenir. MR süresince hastanın hareketsiz kalması istenir. Bel fıtığı emar çekimi 20 ila 50 dakika arasında değişen bir süreye sahiptir. Çekim boyunca tüm görüntüler bilgisayar ekranına yansıtılır. Görüntüleri inceleyen radyoloji doktoru, bel fıtığının olup olmadığını ya da hangi aşamada olduğunu belirler. Sonuçlara göre uzman doktor detaylı değerlendirmeyi yapar ve radyoloji doktorunun yazmış olduğu raporu inceler. Bunun sonucunda ilgili tedavi prosedürünü uygular. Bel emarı hastanın ağrı hissedebileceği bir işlem olmayıp basit bir görüntüleme yöntemidir.

Tıklayıp Bizi Arayarak Randevu Oluşturabilirsiniz

0212 233 11 11

Bel MR Ücretleri

Bel fıtığı mr ücretleri tıbbi görüntüleme merkezimizde belli standartlara göre belirlenmiştir. MR hizmetleriyle ilgili ücret bilgisi almak için merkezimizi arayabilirsiniz. MR ve diğer görüntüleme yöntemlerinin ücretleri hakkında açık biçimde bilgi vermek yönetmeliğe uygun olmadığından buradan size bilgi iletememekteyiz. Bizi arayarak gerek MR fiyatları gerek anlaşmalı kurumların bu çekimlere özel olarak hazırladığı fiyatlarla ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.