Kemik Dansitometri Nedir?

Kemik dansitometri ya da yaygın adıyla kemik ölçümü, kemik erimesini tespit etmek için uygulanır. Dansitometri, medikal görüntüleme yöntemleri arasında yer alır. Ölçümün yapılamasının amacı, olası bir kemik erimesi durumunun tespit edilmesidir. Erken teşhis, pek çok hastalıkta tedavinin hızlı bir şekilde başlamasına izin verir.

Kanser gibi önemli hastalıklara ek olarak kemik erimesi de oldukça önemli hastalıklar arasında yer alır. Kemik erimesi, başta kadınlar olmak üzerek erkeklerde de görülebilir. Genellikle menopoz sonrasında daha yaygındır. Çünkü menopoz kadınların kalsiyum depolarını azaltır. Kalsiyum kemiklerin en temel bileşeni olduğu için kalsiyum depolarının azalması kemik yapısını etkiler. Kemikler daha kırılgan hale gelir. Buna ise yaygın olarak kemik erimesi adı verilir. Kemik erimesinin teşhis edilmesi için kemik dansimetri ölçümü yapılır.

Tıklayıp Bizi Arayarak Randevu Oluşturabilirsiniz

0212 233 11 11

Kemik Dansitometri Nasıl Yapılır?

Kemik dansitometri, aslında röntgen çekimine benzer. Fakat bu ölçümde röntgene kıyasla daha düşük miktarda X ışını uygulanır. Kemik ölçümü ile hastanın L1 ile L4 arasındaki omurgasına ve kalça kemiği görüntülenir. Omurlar ve kalça kemiği, kemik erimesini açık şekilde gösterir. Bu nedenle bu kemikler çekim için tercih edilir.

Çekim öncesinde herhangi bir ön hazırlık yapılması gerekmez. Hastalara sadece randevularını alarak çekim yapılacak yere gelebilirler. Çekimler devler hastanesi, özel hastane veya özel medikal görüntüleme merkezlerinde yapılabilir. Çekim sırasında önemli olan mümkün olduğu kadar hareketsiz kalmaktır. Böylelikle kemik dansitometri çekimi kısa süre içerisinde tamamlanabilir.

Kimler Kemik Dansitometri Yaptırmalıdır?

Kemik erimesi özellikle 65 yaşın üstündeki kadın ve erkek bireylerde yaygındır. Bu yaş grubunun yılda en az bir kere kemik ölçümü yaptırması tavsiye edilir. Ayrıca menopoz sonrasında kadınların da kemik yoğunluğu ölçümü yaptırması gerekmektedir. Buna ek olarak ailesinde kemik erimesi geçmişi olan kişilerin de düzenli olarak kemik ölçümü yaptırmaları gerekmektedir.

Kemik erimesi, ilerleyen yaşlarda kişinin yaşam kalitesini ciddi oranda etkileyebilir. Yaşam kalitesini korumak adına kemik erimesi varsa teşhis edilmesi önemlidir. Erken teşhis, gerekli önlemlerin alınmasını sağlayacaktır. Kemik ölçümünden sonra sonuçlar doktor tarafından değerlendirilir. Gerekli durumlarda doktor, uygun tedavi yöntemlerini hastaya iletir.

Tıklayıp Bizi Arayarak Randevu Oluşturabilirsiniz

0212 233 11 11