İlaçlı Emar Nedir?

İlaçlı emar konusunda normal emardan farklı olan nokta, çekim yapılan bölgenin daha iyi görüntülenmesi için boyar madde (kontrast madde) olarak da bilinen bir ilacın kullanımıdır. Kontrast madde kullanılarak vücut içerisindeki yumuşak dokular daha detaylı bir şekilde görüntülenebilir.

Bu tıbbi görüntüleme yöntemi doktorlar tarafından ihtiyaç halinde tercih edilebilmektedir. Çekim ve hazırlık aşamaları normal emar çekimine göre daha uzun sürebildiğinden sadece doktorların yönlendirmeleriyle bu tekniğe başvurulmaktadır. Kontrast madde enjekte edildiği için çekim sonrasında bu maddenin vücuttan atılması gerekmektedir. Bunun için hastanın eğer bir sağlık problemi bulunmuyırsa bol miktarda su tüketmesi tavsiye edilebilmektedir.

İlaçlı Emar Nasıl Çekilir?

İlaçlı emar Echomar Görüntüleme Merkezi bünyesinde çekilmekte; sağlanan net görüntüler sayesinde hastalar ve doktorlar tarafından tercih edilmektedir. Echomar Görüntüleme Merkezi emar çekimlerini açık tüp mr teknolojisiyle gerçekleştirdiğinden ilaçlı emar çekimlerinde de yine hastalara geniş alan sağlayan bu teknoloji kullanılmaktadır. Çekim öncesi kontrast madde enjekte edilir. Kontrast madde, dolaşım sistemi sayesinde hedef dokulara yayılır. Böylelikle dokuların daha net bir görüntüsü elde edilir.

Çekim işleminde hasta emar cihazının içerisine yatırılır. Çekim süresince olabildiği kadar hareketsiz kalmak çok önemlidir. Hasta hareketsiz kaldığında çekim bir seferde tamamlanabilmektedir. Çekimden sonra kontrast maddenin vücuttan atılması gerekir. Bu madde idrar yoluyla vücuttan atılır.

Tıklayıp Bizi Arayarak MR Çekimi Randevusu Oluşturabilirsiniz

0212 233 11 11

İlaçlı Emar için Dikkat Edilecek Noktalar

İlaçlı emar güvenli bir tıbbi görüntüleme yöntemi olmasına rağmen bazı sorunlara yol açabilir. Örneğin hassas ve alerjik bünyesi olan kişilerde kontrast madde duyarlılığı gelişebilir. Bu gibi durumların önüne geçmek adına çekim öncesinde doktora herhangi bir alerji olup olmadığı belirtilmelidir. Aynı zamanda kontrast maddenin vücuttan atılması için belirli bir sürenin geçmesi gerekir. İlacın enjekte edilmesi ve tüm hazırlıkların yapılması nedeniyle çekim süresi de normal mr çekimine göre daha uzun sürmektedir.

Normal emar çekimlerinde radyasyon kullanılmadığı gibi ilaçlı mr çekimlerinde de radyasyon kullanılmaz. MR görüntüleme yöntemlerinin çalışma prensibi radyasyona(x ışınları) değil manyetik alan enerjisine dayanmaktadır. İlaçlı mr ve diğer görüntüleme yöntemleri hakkındaki tüm sorularınız için Echomar Görüntüleme Merkezi ile iletişime geçebilirsiniz.