Manyetik Rezonans (Kapalı Emar)

Manyetik rezonans mr görüntüleme son yıllarda yaygın olarak kullanılan bir görüntüleme yöntemidir. Mr görüntüleme x-ışını gibi zararlı olabilecek araçlar kullanmayan bir tanı tekniğidir. Hasta elektromagnet (mıknatıs) içeren bir silindirin içinde yatarken, vücuttaki hidrojen atomlarının enerji salmasına yol açan radyo dalgaları gönderilerek işlem gerçekleştirilir. Mıknatıs etkisi ile hareket eden binlerce atoma ait bilgi bir bilgisayara gönderilir ve incelenen alanın değişik eksenlerde kesitsel görüntüsü elde edilir. Radyolog doktorlar bu görüntüleri değerlendirilerek hastalık hakkında bilgi edinirler. 

Mr Görüntüleme Nasıl Yapılır?

MRG ile vücuttaki her organı incelemek mümkündür. Kafatasının içine bakıp beyin tümörü aramak, sinir kılıflarını inceleyip multiple skleroz bulgularını araştırmak, beyin kanaması ve eklem rahatsızlıklarını değerlendirmek gibi karışık ve zor işlemler gerçekleştirilebilir. Ayrıca kaslar, bağlar, kan damarları, kalp, karaciğer ve böbrek gibi organlar hastalık yönünden taranabilir. Gerektiğinde allerjik özellikleri çok az olan kontrast maddeler kullanılır. Ayrıca MRG beyin fonksiyonları da değerlendirebildiğinden dolayı, ruhsal bozuklukların incelenmesinde de kullanılabilir. Elde edilen görüntüleri değerlendiren bir radyolog doktor bilgisayar aracılığıyla ek bazı işlemler yaparak daha detaylı ve farklı bilgiler (3 boyutlu görüntüler, fonksiyonel görüntüler, biyokimyasal incelemeler, anjiografi görüntüleri) elde edebilir.

Son 10 yılda teknolojik gelişmeler kateden MR teknolojisi sayesinde bilgisayar tomografi ve diğer radyolojik tanı yöntemlerinde incelenemeyen birçok vakayı Manyetik Rezonans (MR) görüntülenebilir hale getirmiştir. Özellikle nöroloji ve beyin cerrahisi (nöroşirurji) MR’ın en çok kullanılan tıbbi branşlardır. Mr görüntüleme sağladığı doku çözünürlüğü sayesinde damar anomalileri, anevrizma (damar baloncuğu) iyi-kötü huylu tümörler, epilepsi oluşumunda rol oynayabilecek birçok hastalığın tanısını koyabilmek mümkündür.

Kas-iskelet sistemi hastalıklarında (ortopedi) da yine MR menisküs zedelenmeleri başta olmak üzere spora bağlı yada bağlı olmayan gelişen patolojilerde  noninvaziv radyolojik tanı yöntemi haline gelmiştir. Bağ zedelenmeleri, kemik berelenmesi, tendon yırtıkları, bel fıtığı (disk hernisi), kas hasarları gibi birçok hastalıkta tanı koyma olanağı sağlamaktadır. Ayrıca beyinden bacaklara kadar bütün ana atar damar (arteryel sistemin görüntülenebilmesi) ile Kateter Anjiografisi olmadan tanı koyabilmek mümkün olabilmektedir. Standart tetkiklerin yanında beyin tümörü araştırmasında ve beyin tümörlerini saptamada MR Spektroskopi, beyin omurilik sıvısının akımına yönelik BOS Dinamik tetkik, karotis, aort, alt ve üst ekstremite atar damarları(arterlerine)yönelik, angio, safra yollarının görüntülenmesinde, MR kolanjio, beyin damarlarındaki tıkanıkların erken dönemde tespitinde diffüzyon-perfüzyon incelemelerini yapılabilmektedir. Son yıllarda yapıla gelen MR Enteroklizis, MR Ürografi, MR Artro, Meme MR gibi tetikler de Echomar tarafından gerçekleştirilebilmektedir.

1.5 Tesla magnet gücü bulunan cihazın manyetik gücü, geniş coil seçenekleri ile istenilen bölgenin görüntüleri alınabilmektedir. Cihazın giriş açıklığı (gantry) 70 cm olup, morbit obez vakalar dışında hastaların 200 kg aralığında girebileceği açıklığı sağlamaktadır. Mr görüntüleme esnasında hastanın tekniker ve uzman doktor tarafından devamlı takibi ve iletişim kurabilmesi mümkündür. Ayrıca her türlü oluşabilecek tıbbi olumsuzluğa karşı anestezi teknikeri ve gerekli tüm acil müdahale ekipmanı bulunmaktadır. 

Mr Görüntüleme Hangi Durumlarda Yapılması Tavsiye Edilmez?

Vücudunda metal protez bulunanlarda MRG’nin mıknatısı bu metalleri yerinden oynatabilir. Bu gibi hastalar arasında kalp pili olanlar, beyin ameliyatı ile beyin damarlarına klips takılmış kişiler, metal kalp kapakçıkları olanlar ve iç kulak protezi olanlar yer alır. Eğer doktorunuz sizden MRG tetkiki isterse onu bu tür metallerin varlığından haberdar etmeyi unutmayınız.