HSG (Histerosalpingografi) İlaçlı Rahim Filmi

Rahim Filmi Nedir?

Rahim filmi C kollu, röntgen makinesi ile, uygun fiziksel ve kimyasal özelliklere sahip su bazlı kontrast madde kullanılarak, bu maddeyi rahim boşluğuna doldurmak için özel olarak geliştirilmiş, çok ince, yumuşak kanüllerden (borucuk) birisini rahim ağzının yapısına göre kişiye özel tercih ederek, tecrübeli bir ekip tarafından yapılan incelemedir.

 Detaylı Bilgi : 0212 233 11 11 

RAHİM FİLMİ HSG ÇEKİMİ İÇİN GEREKENLER NELERDİR?

Bir merkezde Rahim Filmi HSG çekilebilmesi için gereken şeyler şunlardır:

  • C kollu röntgen cihazı (Bu cihazlar rahim ne yöne dönük olursa olsun, inceleme sırasında onun karşısına geçecek şekilde hareket edebildikleri için rahmi çengelli alet ile itip çekmeye ihtiyaç kalmaz. Ayrıca üst üste gelen bazı yapıları birbirinden ayrı gösterebilmek de bu makinelerle mümkün olmaktadır. Öte yandan bu cihazlarda artık farklı dedektör (flat panel dedektör) ve tüp teknolojileri kullanılmakta, uygun yazılımlarla birlikte hastaların ve uygulayıcıların maruz kaldığı radyasyon miktarının seviyesi indirilebilmektedir.
  • Rahim Filmi tekniğini bilen tecrübeli hekim ve tıbbi personel. (rahim filmi için Dr. Cevat Bayrak ekibiyle birlikte Şişli Echomar Görüntüleme Merkezi’nde görev yapmaktadır).
  • Kontrast maddeler (Su bazlı, organik iyotlu, uygun akışkanlık ve osmolaritede, fiziksel özellikleri uygun şekilde düzenlenmiş kontrast maddeler).
  • Farklı yapılardaki hastaların her birisi için gerekli olabilecek birbirinden çeşitli, tek kullanımlık özel kanüller.

RAHİM FİLMİ İÇİN ARANAN ÖZELLİKLER:

  • Nasıl ki bir vesikalık fotoğrafın insanın yüzünün tam karşısından çekilmesi gerekiyorsa, rahim filmi HSG de rahmin ön yüzünün tam karşısından çekilmiş olmalıdır. Aksi takdirde rahimdeki problemler görülemeyebilir, teşhis koyulamayabilir.
  • Çekilen filmlerde tüplerin içindeki kabartıların iyi görülebilmesi, gerektiğinde tüp kıvrımlarının çeşitli açılardan görüntülenmesi gerekir.
  • İnceleme olabildiğince kısa sürmelidir.
  • Alerji ve enfeksiyon gibi olumsuzlukların meydana gelme riski düşük seviyede olmalıdır.

 Randevu : 0212 233 11 11 

Uzm. Dr. Cevat Bayrak

Şişli Echomar Görüntüleme ve Poliklinik

Daha detaylı bilgi için: http://www.rahimfilmi.info