Şişli Randevu (0212) 233 11 11 Hemen Arayın       Koşuyolu Randevu (0216) 327 37 37 Hemen Arayın

Ultrason Nasıl Yapılır?

Ultrason sıklıkla tercih edilen tıbbi görüntüleme yöntemleri arasında yer almaktadır. Genellikle insanlar bu görüntüleme işlemi istendiğinde endişeye kapılabilmektedir. Aslında bu görüntüleme yöntemi tıbbı görüntüleme yöntemleri arasında radyasyonsuz bir tetkik olduğundan diğerlerine göre daha az endişe duyulması gereken bir yöntemdir. Ultrason diğer yöntemlerin aksine radyasyon kullanmaz. Yani çekim işlemi sırasında sadece radyo dalgaları kullanılarak görüntüleme yapılır. Bu şekilde radyasyonun oluşturabileceği tüm olumsuz etkiler ortadan kaldırılmış olur. Ultrasonla görüntüleme, bu yapısından dolayı hamilelik döneminde bebeğin durumunu izlemek için kullanılmaktadır.

Ultrason Ne Zaman ve Nasıl Yapılır?

Ultrason doktorun isteği durumunda hamileler dahil olmak üzere çoğu insana yapılabilmektedir. Bu görüntüleme yöntemi özellikle yumuşak dokuların görüntülenmesinde kullanılır. Örneğin hamile kadınlarda fetüs gelişimi ultrasonun kullanılmasıyla izlenir. Aynı zamanda bu yöntem iç organlarla ilgili hastalıkların belirlenmesine kullanılır. En sık çekim yapılan bölgeler arasında batın ve tiroid gelmektedir. Bu görüntüleme yöntemi sayesinde tiroid üzerinde oluşabilecek nodüllerin tespit edilmesi olasıdır. Aynı zamanda iç organların şişmesi ya da enfeksiyon kapması durumunda teşhis sürecinde bu yöntemden yararlanılmaktadır.

Tıklayıp Bizi Arayarak Ultrason Randevusu Oluşturabilirsiniz

0212 233 11 11

Ultrason Genellikle Kimlere Yapılır?

Doktorun istemesi durumunda ultrason uygulanabilir. Bu işlem sırasında hastanın kımıldamadan tamamen sabit yatması gibi bir zorunluluk yoktur. Tüm bunlara ek olarak hastanın herhangi bir makinaya girmesi de gerekmez.

Açık olarak yapıldığı için hastaların endişe etmesi için bir neden yoktur. Ultrasonla görüntüleme yapan doktor hastanın çekim yapılacak bölgesine bir sıvı sürebilir. Bu sıvının amacı görüntünün ekranda daha net bir şekilde elde edilmesine yardımcı olmaktır. Özellikle karın bölgesinde çekim yapılırken doktor tüm iç organları görmek için aleti hareket ettirir. Çekim, hastanın ve teşhisin durumuna göre değişmekle birlikte genellikle 10-15 dakika içerisinde tamamlanır. Çekime gelmeden önce herhangi bir hazırlık yapıp yapmamanız gerektiği ile ilgili bilgiler Echomar Görüntüleme Merkezi tarafından randevunuz oluşturulduktan sonra size iletilecektir.