Üçlü Test Hakkında Merak Edilenler

Gebelik boyunca yapılan tarama testleri arasında yer alan üçlü test, fetüsteki kromozom anomaliliği riskini taramak için kullanılır. Test, anne adayından alınan kan örneğiyle gerçekleştirilir. Alınan kan örneğindeki hormon seviyelerine bakılır. 1992 yılından bu yana kalite standartları çerçevesinde uzman ve tecrübeli kadrosuyla özel sağlık hizmetleri sunan Echomar Tıbbi Görüntüleme Merkezi ve Laboratuvarı tarafından üçlü test uygulanabilmektedir. Echomar ile iletişime geçerek detaylı bilgi edinebilir ve randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Tıklayıp Bizi Arayarak Randevu Oluşturabilirsiniz

0212 233 11 11

Üçlü Test Neden Yaptırılır?

Anne adayından alınan kan örneği, laboratuvar ortamına gönderilir. Burada ise trizomi olarak da bilinene Down sendromu riski taranır. Bu hastalık, 21. Kromozom üzerinde meydana gelen bir anomaliliktir. Test ayrıca başka bir kromozom anomaliliği olan Edwards sendromu riskini taranması için de kullanılır. Edwards sendromunda ise 18. Kromozomda anomalilik meydana gelir. Hem Down sendromu hem Edwards sendromu genetik bir anomali durumudur.

Nasıl Yapılır?

Üçlü test aslında bir kan testidir. Testin yapılacağı zaman, genellikle anne adayının yaşı, kilosu ve hamilelik haftasında göre belirlenir. Testin sonuçları, bu verilere göre incelenmelidir. Çünkü hamileliğin haftasına bağlı olarak anne adayının hormon seviyeleri değişkenlik gösterebilir.

Üçlü test yapılırken, doktorunuz tüm bu değişkenleri göz önünde bulundurur. Bunlara göre gelen sonuçlar yorumlanır ve fetüste kromozom anomaliliği riski ihtimali taranır. İlerleyen haftalarda sonuçların doğrulanması için ek testlerin yapılması gerekebilir. Hamilelik tarama testleri, fetüsün ve anne adayının sağlıklı bir şekilde gelişimi için oldukça önem taşımaktadır.

Tıklayıp Bizi Arayarak Randevu Oluşturabilirsiniz

0212 233 11 11

Sonuçları Doktor Değerlendirmelidir

Anne adayından alınan kan örneği sayesinde, fetüsün 18 ve 21 sayılı kromozomları incelenir. Eğer bu kromozomlarda herhangi bir anomali oluşma ihtimali söz konusuysa, test sonucu fetüsün risk grubunda olma ihtimalini gösterir. Test, hamileliğin ilk aşamalarında gerçekleştirilir. Bu bir teşhis değil, tarama testidir. Bu nedenle sonuçları kesinlik değil analiz ve ek bilgi sağlamak üzere oluşturulmaktadır.

Yüksek risk grubunda yer alan anne adaylarının testi gerçekleştirilmesi önerilir. Kan örneği ile gerçekleştirildiği için doktorlar tarafından anne adaylarına gerekli görülen durumlarda önerilebilmektedir. Kandaki hCG, AFP (alfa fetoprotein) ve uE3 hormon seviyelerine bakılarak fetüsün risk grubunda olup olmadığı belirlenir. Eğer fetüs risk grubunda çıkarsa doktor ek testler isteyebilir. Risk grubunda çıkmasa bile gerekli durumlarda doktor ek testler isteyebilir.