görüntüleme merkezi Echomar Logo

Tıbbi Görüntüleme ve Echomar

Tıbbi görüntüleme hastalıkların teşhis ve tedavisinde kullanılan görüntüleme yöntemlerinin geneli için kullanılan terimdir. İç organlarla ilgili çoğu hastalığın dışarıdan teşhis edilmesi mümkün değildir. Bu nedenle ağrı ya da acının olduğu bölgelerin çeşitli yöntemlerle yakından incelenmesi gerekir. Tıbbi görüntüleme yöntemleri, doktorların hastalıkları teşhis etmesine yardımcı olmaktadır. Hastalık teşhisinden sonra ise uygun tedavi planları yapılmaktadır.

Farklı bölgelerdeki hastalıkların değerlendirilmesi için farklı görüntüleme yöntemleri kullanılmaktadır. Her bir görüntüleme yöntemi, vücuttaki farklı doku grubunun detaylı bir şekilde incelenmesi için geliştirilmiştir. Kas ve iç organlar gibi yumuşak dokular incelenebileceği gibi kemik gibi sert dokular da bu yöntemler sayesinde incelenebilir.

Tıbbi Görüntüleme Yöntemleri

Tıbbi görüntüleme yöntemleri arasında en yaygın olarak bilinenlerden bazıları röntgen, mr, tomografi ve ultrasondur. Röntgen, kemiklerde herhangi bir sorun olup olmadığını belirlemek için kullanılabilir. Ayrıca akciğer gibi organların röntgeni de çekilerek detaylı incelemeler yapılabilir. Röntgenden sonra bilinen diğer bir yöntem ise ultrasondur. Ultrason tıbbi görüntüleme yöntemleri arasında x ışınları kullanmaması açısından yaygın olarak başvurulan görüntüleme yöntemlerinden biri olarak kabul edilir.

Tıklayıp Bizi Arayarak Tıbbi Görüntüleme için Bilgi Alabilirsiniz

0212 233 11 11

Ultrason, herhangi bir ışın içermez ve sadece ses dalgalarıyla görüntüleme yapılmasını sağlar. Bu nedenle de hamilelik döneminde bebeğin gelişiminin izlenmesi için kullanılan bir yöntemdir. Aynı zamanda tiroid gibi yumuşak doku ve bezlerin incelenmesi için kullanılabilir.

Ultrasona ek olarak MR ve tomografi gibi görüntüleme yöntemleri bulunmaktadır. Bu yöntemler, iç organların detaylı olarak incelenmesine olanak tanır. Böylelikle iç organlarda meydana gelebilecek hastalıklar tıbbi görüntüleme yöntemleri sayesinde teşhis edilebilir. MR manyetik dalgalarla çalışma prensibine sahip olduğundan bu görüntüleme yönteminde de x ışınları kullanılmamaktadır. Bu nedenle doktorlar mr görüntülemeyi yaygın olarak tercih edebilmektedir.

Tıbbi Görüntüleme Merkezleri

Tıbbi görüntüleme merkezleri genellikle hastalar ve doktorlar tarafından  çoğunlukla tercih edilmektedir. Tercih sebebleri, teknolojik olarak yeterliliğe sahip cihazların kullanılması, randevu alınmasının kolay olması, tetkik sonuçlarının çabuk bir şekilde ulaştırılması ve hastaların bu zor döneminde gereken hassas yaklaşımın yansıtılması olarak sıralanabilir. Echomar Tıbbi Görüntüleme Merkezi 1992 yılından bu yana görüntüleme alanında önemli geliştirmeleri uygulayarak hizmet vermeye devam etmektedir. Uzman radyoloji kadrosunun yanı sıra 1.5 Tesla Açık Tüp MR gibi önemli teknolojilere de öncülük etmeiştir.

Doktor muayenesinden sonra hastalar istenen tetkiklerle birlikte Echomar Görüntüleme Merkezi’ne başvurabilirler. Echomar’dan detaylı bilgi ve randevu almak için hemen iletişime geçebilirsiniz.