Skolyoz Nedir ve Nasıl Anlaşılır?

Skolyoz farklı faktörlerden kaynaklanan bir hastalıktır. Fakat genellikle skolyoz nedir sorusuna kemik, eklem ve omurga rahatıslığı olarak yanıt verilebilir. Omurganın hizalanmasındaki normal olmayan değişimler bunun ana belirtileridir. Yani omurga eğrisinde herhangi bir anomali gözlenirse bu durum skolyoz ile ilgili bir durum hakkında şüphe uyandırabilmektedir.

Omurga eğriliği olarak da bilinen  bu hastalık çoğunlukla çocukluk döneminde başlangıç yapmaktadır. Hastalığın erken teşhis edilmesi, etkili bir tedavi için en önemli şartlardan biridir. Küçük yaştaki çocuklarda etkin tedavi ile ilerki yaşlarda yaşanabilecek olumsuz durumların önüne geçilebilmektedir.

Tıklayıp Bizi Arayarak Randevu Oluşturabilirsiniz

0212 233 11 11

Skolyoz Nedir Nasıl Teşhis Edilebilir?

Skolyoz nedir sorusuna kısaca bunun bir omurga anomalisi olduğundan bahsederek cevap verdik. Bu konudaki detaylara geçmeden önce bu hastalığın nasıl teşhis edilebileceğinden bahsedelim. Skolyoz tespitinde özel bir töntgen tekniği ile skolyoz filmi (boy grafisi) uygulanmaktadır. Echomar Görüntüleme Merkezi ve Laboratuvarı tarafından bu film çekilmektedir. Özel görüntüleme merkezi alanında 1992 yılından bu yana kalite standartları çerçevesinde uzman kadrosuyla hizmet veren Echomar ile iletişime geçerek randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Skolyoz Nasıl Oluşur?

En genel anlamıyla skolyoz nedir ve nasıl oluşur sorusuna , normalde 15 derece olan omurga eğriliğinin 50 derece veya üstüne çıkması şeklinde cevap verilebilir. Eğrilme genellikle omurganın farklı yerlerinde meydana gelir. Bu nedenle tedavi planlanırken eğilmenin olduğu alan önem taşır.

Hastalık, üst gövde ve alt gövde arasındaki motor sensör girdilerinin ve çıktılarının hatalı bir şekilde iletişim kurmasından kaynaklanır. Beyinden gönderilen sinyaller, vücuda doğru bir şekilde aktarılmaz ve duruş bozukluğuna neden olur. Bu hastalığın mekanizmasıdır. Fakat hastalığa neyin neden olduğu tam olarak bilinmemektedir. Fakat yapılan araştırmalara göre hastalığın genetik olma ihtimali üzerinde durulmaktadır.

Skolyoz Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavi sürecine başlamadan önce skolyozun boyutu ve ciddiyeti anlaşılmalıdır. Hastanın durumuna ve omurga eğrilik düzeyine göre tedavi planlaması yapılmalıdır.  

İlk aşamada omurgayı belirli bir derece açıda tutacak sert omurga telleri önerilebilir. Bu tellerin günde doktor taraından belirtilen saate kadar takılması gerekmektedir. İleri düzeyde skolyoz olan kişilere ise ameliyat önerilebilir. Genellikle Cobb açısı doktor tarafından ameliyat edilmesi önerilen derecenin üzerinde olan kişiler operasyon geçirebilir. Çok ileri düzeyde olmayan omurga eğriliklerinde sert omurga tellerinin kullanılması çoğu zaman doktorlar tarafından yeterli bir tedavi olarak kullanılmaktadır. Fakat çocuğun durumuna ve hastalığın ilerleme aşamasına göre en doğru planlama doktorlar tarafından gerçekleştirilir.

Skolyozun erken teşhisi tedavi ve önlem alma sürecinde büyük önem taşıdığından ailelerin skolyoz ve skolyoz filmi çektirme konusunda daha hassas davranmaları gerekmektedir.

Tıklayıp Bizi Arayarak Randevu Oluşturabilirsiniz

0212 233 11 11