Skolyoz Belirtileri Nelerdir?

En temel skolyoz belirtileri olarak omurganın normal eğiminin üstüne çıkması durumunda skolyoz adı verilen hastalık ortaya çıkar. Halk arasında omurga eğriliği olarak bilinmektedir. Genellikle 10-14 yaş arasındaki çocukluk döneminde ortaya çıkan bu hastalık ilerleme eğilimindedir. Bu nedenle skolyoz belirtileri en kısa sürede tespit edilmeli ve gerekli tedavi yöntemleri uygulanmalıdır.

Skolyoz, büyüme sırasında ergenlikten önce meydana çıkan omurganın yana doğru eğilmesi olarak tanımlanabilir. Belirli bir derecenin üstündeki eğimler doktorlar tarafından hastalık olarak değerlendirilebilir. Skolyoz erken tespit edildiğinde farklı tekniklerle tedavi imkanı bulunan bir rahatsızlıktır. Bu nedenle erken teşhis büyük önem taşımaktadır.

Tıklayıp Bizi Arayarak Randevu Oluşturabilirsiniz

0212 233 11 11

Skolyoz Belirtileri Nelerdir?

Tedavinin kısa sürede başlaması adına, çocukta skolyoz belirtileri olup olmadığı yakından incelenmelidir. Bu nedenle mutlaka düzenli olarak doktora kontrole gidilmeli ve doktora gidildiğinde de skolyoz riski hakkında değerlendirme istenmelidir. Erken aşamalarda beş belirti incelenebilir. Bu belirtiler postür, göz hizası, omuz seviyesi, kalçalar, başın ileri haldeki konumu ve kafayla kalça arasındaki çizgidir. Postür bozuklukları skolyuzun işaretçilerinden olabilir. Aynı zamanda sol omzun sağ omza göre daha aşağıda durması da skolyozun neden olduğu durumlardan biridir. Doktorlar bu belirtileri analiz edebilirler.

Birçok vaka doğru bir planlamayla etkin olarak tedavi edilebilir. Fakat bazı ileri vakalarda çocuklar büyüdükçe hastalık daha da kötüleşir. Skolyoz, hastanın hareketlerini kısıtlar. Aşırı omurga eğriliği durumlarda, göğüs bölgesini zorlayarak akciğerlerin doğru bir şekilde çalışmasını engelleyebilir. Başka sorunların olmasını engellemek adına erken teşhis önemlidir. Erken teşhis sayesinde tedaviye başlanarak skolyoz tedavi edilebilir.

Skolyoz Nasıl Anlaşılır?

Skolyoz belirtileri çoğu zaman dışardan belli olmayabilir. Önemli olan erken evrede tedavi etmek olduğundan en erken evrede dışarıdan görülebilecek belirtilerin sayısı azdır. Bu nedenle skolyoz filmi çektirilir. Skolyoz filmi boy grafisi olarak da isimlendirilmektedir. Bu özel teknikle çekilen röntgen filminde skolyoz riski ve omurga durumu değerlendirilir. Echomar Tıbbi Görüntüleme Merkezi ve Laboratuvarı skolyoz filmi çekimi gerçekleştirmektedir. 1992 yılından bu yana teknolojik uygulamaları ve uzman kadrosuyla çalışmaya devam eden Echomar ile iletişime geçerek randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Tıklayıp Bizi Arayarak Randevu Oluşturabilirsiniz

0212 233 11 11