Şişli Randevu (0212) 233 11 11 Hemen Arayın       Koşuyolu Randevu (0216) 327 37 37 Hemen Arayın

Prostat Multiparametrik MR


Prostat Multiparametrik MR Prostat kanserinin erken tanısında geliştirilen bir görüntüleme yöntemidir. Multiparametrik tarama tekniği, detaylandırılarak tanı koyulmasına yardımcı olur. Bu incelemede yüksek görüntülü MR’a ek olarak diffüzyon MR ve perfüzyon MR incelemeleri de yapılmaktadır.

Prostat Multiparametrik MR İşlemi Nasıl Yapılır?

Hastalar açısından biyopsideki acı ve sonrasındaki sıkıntılı süreç byük bir problem oluşturmaktadır. Prostat Multiparametrik MR’da sırt üstü pozisyonda hasta müziğini dinlerken MR çekimleri yapılmaktadır. Hastaya sadece damar yolu açılır ve ilaç verilir. Bu özellikleriyle değerlendirildiğinde prostat şüphesi olan hastaların kontrolü için tercih edilebilecek yöntemlerin arasında öne çıkmaktadır. Özellikle klostrofobik hastalarda kısa tüp uzunluğu ve geniş tüp alanı ile çekim imkanı sunulmaktadır.

Ne Kadar Sürmektedir?

MR çekimi boyunca yapması gerekenler Prostat Multiparametrik MR öncesi hastaya anlatılır.  Hastanın hareketsiz şekilde yatması halinde yaklaşık 30 dakikada tetkik tamamlanmaktadır.

Prostat Multiparametrik MR Öncesi Hazırlık Gerekir Mi?

Tetkik öncesi randevuya gelmeden tuvalet ihtiyacının giderilmesi gerekmektedir. Tetkik ilaçlı olacağından 4 saat açlık gerekir.

Tetkik sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Prostat Multiparametrik MR tetkikinden hemen sonra günlük hayata dönülebilir. Bol su içmek verilen kontrast ilacın vücuttan atılması için önemlidir.

Bu Görünütlemeyi Genellikle Hangi Hastalar Tercih Etmektedir?

Ailede prostat ca öyküsü olanlar, PSA yüksekliği olanlar genellikle Prostat Multiparametrik MR tetkikine başvurmaktadır. Üroloji Doktorunun uygun gördüğü tüm durumlarda bu tetkik yapılabilmektedir.

Tıklayıp Bizi Arayarak Prostat Multiparametrik MR Randevusu Oluşturabilirsiniz

0212 233 11 11