Prostat Biyopsisi Hakkında Merak Edilenler

Prostat bezi sadece erkeklerde yer alır. Bu nedenle prostat biyopsisi sadece erkeklere uygulanan tıbbı inceleme yöntemleri arasında yer alır. Biyopsi ise kişinin vücudundan hücre ve doku örneği alınarak bu parçasının laboratuvar ortamında incelenmesine verilen isimdir. Bu işlemin ana amacı, başta kanser olmak üzere şüphelenilen hastalıkların teşhisini sağlamaktır. Kanser söz konusu olduğunda erken teşhis çoğu kişinin hayatını kurtarabilir. Prostat kanseri ise erkekler arasında en yaygın görülen kanser türüdür.

Prostattan parça alınarak gerçekleştirilen prostat biyopsisi, prostat kanserinin erken teşhis edilmesi adına son derece önemlidir. Erken teşhis sonrasında uygulanacak tedavi yöntemleri için uzman doktor tarafından çeşitli alternatifler üretilebilir. Bu nedenle özellikle belirli bir yaşın üzerindeki erkeklerin yılda en az bir kere prostat kontrolü yaptırması önerilir. Kontrollerde şüpheli bir durum ortaya çıkarsa doktorlar biyopsi isteyerek derinlemesine araştırma yapar.

Tıklayıp Bizi Arayarak Randevu Oluşturabilirsiniz

0212 233 11 11

Prostat Biyopsisi Ne Zaman Yapılır?

Prostat biyopsisi yapılmadan önce normal prostat muayenesi gerçekleştirilir. Biyopsi genellikle belirsiz olan durumları açıklığa kavuşturmak için uygulanır. Normal muayene kapsamında, ultrason veya multiparametrik prostat MR tetkikleri uygulanabilir. Bunlar için de Echomar’dan bilgi alabilirsiniz. Eğer herhangi bir şişlik, sertlik veya kitle hissedilirse biyopsi veya Multiparametrik Prostat MR istenebilmektedir. Aksi durumda hastanın biyopsi yaptırmasına gerek yoktur.

Ayrıca bazı durumlarda biyopsi istenmeden önce farklı tıbbi görüntüleme yöntemleri de uygulanabilir. Hangi yöntemin uygulanacağına doktor karar verir. Biyopsi de dahil olmak üzere birçok tıbbi görüntüleme yöntemi, hastalıklar ciddileşmeden teşhis için önemli bir adım olarak kabul edilir.

Prostat Biyopsisi Nasıl Yapılır?

Birçok kişi prostat biyopsisi yaptırmaktan endişe eder. Bunun ana nedeni sürecin yeterince bilinmemesidir. Prostattan örnek alınmadan önce hastaya lokal anestezi uygulanabilir. Bu şekilde hasta sürecin çoğunu hissetmez.

Biyopsi ile örnek alınırken özel bir iğne kullanılır. Bu iğne, doku örneği almak için tasarlanmıştır. Prostatın sağ ve sol taraflarından örnekler alınır. Örnek alınırken ultrasonla yönlendirme işlemi gerçekleştirilir. Prostattan örnek alınırken dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır. Eğer kişide idrar yolu enfeksiyonu varsa ilk olarak bu enfeksiyon tedavi edilmelidir. Enfeksiyon varken örnek almak enfeksiyonun daha fazla yayılmasına neden olabilir. Detaylı bilgi ve randevu için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Tıklayıp Bizi Arayarak Randevu Oluşturabilirsiniz

0212 233 11 11