Penil Doppler Nedir? Nasıl Uygulanmaktadır?

Penil Doppler bir çeşit ultrasonla görüntüleme yöntemidir. Normal ultrason çekimlerine benzediği için en yaygın olarak tercih edilen tıbbi görüntüleme yöntemlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Bu görüntüleme yöntemi kadınlarda kullanılmaz. Çünkü erkek üreme organındaki sorunların belirlenmesi için kullanılır. Erektil disfonksiyon başta olmak üzere pek çok erkek üreme organıyla ilişkili sorunun belirlenmesine yardımcı olur. Özellikle penis atar ve toplar damarlarının doğru bir şekilde çalışıp çalışmadığı bu tıbbi görüntüleme yöntemi kullanılarak belirlenebilir. Genellikle erkekler penil doppler ile çekim yaptırma konusunda isteksiz olurlar. Hatta bazı durumlarda tahlil ve testleri yaptırmaktan kaçabilirler. Ama genellikle bu çekim yöntemi korkulanın aksine hızlı bir şekilde sonuca ulaşabilmektedir.

Penil Doppler Neden Yapılır ve Kimler Yaptırabilir?

Herhangi bir penis kan dolaşımı sorunu yaşayan veya böyle bir şüphe duyulan erkek bireylere uygulanır. Sıklıkla erektil disfonksiyon teşhisinde kullanılır. Öncelikle doktor tarafından bazı muayenelerin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Daha sonra eğer sorunun kaynağı belirlenemiyorsa bu test istenebilir. Test, tanı sürecinde oldukça önemlidir. Tanı koyulduktan sonra tedavi süreci de şekillendirilebilir. Bu nedenle herhangi bir sorun yaşandığı zaman doktora başvurmak ve tanı yöntemlerini kullanmak oldukça önemlidir. Penil doppler radyoloji doktoraları tarafından uygulanır. Testin süresi değişkendir. Genellikle yarım saat ya da bir saat içerisinde test tamamlanır.

Tıklayıp Bizi Arayarak Penil Doppler Randevusu Oluşturabilirsiniz

0212 233 11 11

Nasıl Yapılır?

Medikal görüntüleme yöntemleri arasında yer alan bu test penis ile ilgili kan akış bozukluklarının teşhis edilmesi için kullanılır. Test, norma ultrason çekiminin bir versiyonudur. Normal ultrason cihazı özelleştirilerek penisteki arterlerin görüntülenmesi sağlanır.

Çekim işleminden önce hastaya bir ilaç enjekte edilir. Daha sonra enjekte edilen ilacın etki göstermesi için yaklaşık 10 ya da 15 dakika beklenir. İlaç enjeksiyonu olmadan görüntüleme yapılamaz. Çünkü bu durumda kan akışını incelemek mümkün olmamaktadır. Daha sonra doktor pennil doppler için özel olan ultrason başlığını kullanarak detaylı inceleme gerçekleştirir. Çekim tamamlandıktan sonra bulgulara bağlı olarak tedavi planlanır.