Panoramik Röntgen Hakkında Bilgiler

Panoramik röntgen diş hekimlerinin yaygın olarak başvurduğu bir tıbbi görüntüleme yöntemidir. Normal röntgen çekimiyle benzerlik gösteren bu görüntüleme yönteminde, hastanın dişleri ve diş kökleri detaylı bir şekilde görüntülenir. Çekim özellikle dişle ilgili tedavileri planlamadan önce yapılır. Böylece hastanın ağzında çıplak gözle görünmeyen sorunlar kolaylıkla tespit edilir.

Çekim sırasında düşük dozlu x ışınları kullanılır. Bu nedenle normal röntgene göre daha az zararlıdır. Ayrıca bu tıbbi görüntüleme yöntemi, ağızla ilgili sorunların tespit edilmesi için özel olarak geliştirilmiştir. Çekim cihazı, sadece ağız bölgesini çekecek şekilde konumlandırılır. 

Tıklayıp Bizi Arayarak Randevu Oluşturabilirsiniz

0212 233 11 11

Panoramik Röntgen Nasıl Çekilir?

Panoramik röntgen, özel bir röntgen cihazıyla çekilir. Çekimin kalitesinin etkilenmemesi adına, çekim sırasında metal eşyaların çıkarılması önerilir. Küpe, kolye gibi metal eşyalar, çekimin kalitesini etkileyecektir. Panoramik çekim sırasında, tüm ağzın panoramik görüntüsü elde edilir. Ağız, iki boyutlu olarak yansıtılır ve gerekli incelemeler yapılır.

Bu röntgenin çekilme amacı tel tedavisi ya da dolgu tedavisi gibi diş tedavilerinin planlanmasıdır. Özellikle dolgu tedavileri planlanırken, kemik dokusunun görülmesi büyük önem taşır. Bazı durumlarda gözle görünür bir sorun olmasa da diş köklerinde ciddi enfeksiyon olabilir. Bu gibi durumlarda önce enfeksiyon sorunun tedavi edilmesi gerekir. Daha sonra hastanın diğer tedavileri planlanabilir.

Kim Panoramik Röntgen Çektirmelidir?

Panoramik röntgen çekimi, diş hekimlerinin isteği üzerine gerçekleştirilir. Tedavi planlamadan önce hastanın durumunu daha iyi değerlendirme adına çekim gereklidir. Panoramik çekim çene tümörü, çene kemiği iltihabı, diş kökü sorunları ve yumuşak doku problemlerinin görüntülenmesine de yardımcı olmaktadır.

Çekimden sonra tel tedavisi, kanal tedavisi veya diğer gerekli tedaviler planlanabilir. Tüm bunlara ek olarak 20’lik diş çekimi öncesinde de röntgen çekilmesi gerekmektedir. Böylelikle diş çekimi öncesinde dişlerin konumu, durumu ve nasıl bir yol izleneceği planlanabilir. Çekimden önce herhangi bir hazırlık yapmaya gerek yoktur. 5-10 dakika içerisinde tamamlanır. Panoramik röntgen çekiminden sonra hasta günlük hayatına dönebilir. Sonuçlara göre diş hekimi veya doktor, gerekli tedavi sürecini sunar.

Tıklayıp Bizi Arayarak Randevu Oluşturabilirsiniz

0212 233 11 11