MR Görüntüleme Hakkında Bilgiler

MR görüntüleme, hakkında en sık soru sorulan tıbbi görüntüleme yöntemleri arasında yer almaktadır. Türkiye’de yaygın olarak uygulanan bu yöntem, doktorların tanı ve teşhis sürecine yardımcı olmaktadır. İç organları dışarıdan herhangi bir yardım olmadan görüntülemek imkansızdır. İç organlarda ortaya çıkan hastalıkların teşhis edilmesi için MR gibi görüntüleme yöntemlerinden faydalanmak tedavi sürecine katkı sağlamaktadır.

Bizi Arayarak Randevu Oluşturabilirsiniz

0212 233 11 11

MR Görüntüleme Nedir?

Açılımı manyetik rezonans görüntüleme olan MR, radyo dalgalarından ve manyetik alandan faydalanan bir yöntemdir.

MR Radyasyon Yayan Bir Prensiple Çalışmaz

Radyasyon kullanılmadığı için göreceli olarak güvenli sayılabilecek tıbbi görüntüleme yöntemleri arasında yer almaktadır. Doktorlar karaciğerden beyne kadar farklı organların incelenmesi için bu yöntemden faydalanırlar.

MR Görüntüleme Nasıl Yapılır?

MR görüntüleme damar hasarları, beyin travmaları, kanser, MS, omurilik hasarları, inme gibi hastalıkların teşhisinde yaygın olarak kullanılabilir. Aynı zamanda kalp-damar sorunlarının teşhisi, kemik enfeksiyonları ve omurga disk sorunlarının tespit edilmesinde de kullanılabilir. MR yöntemi kullanılarak meme, karaciğer, böbrek, rahim, pankreas ve prostat gibi iç organlara bakılabilir. Eğer kanser şüphesi varsa, bu görüntüleme yöntemi sayesinde yumuşak dokular ve lezyonlar görüntülenebilir.

Görüntüleme, mıknatıs gibi çalışan bir makine tarafından yapılmaktadır. Makine, manyetik alan içerisinde vücuda olan radyo dalgaları gönderir. Radyo dalgaları yumuşak dokulardan yansıyarak bilgisayar ortamında görüntünün oluşmasını sağlar. Doktorlar oluşan bu görüntüye göre tanı ve teşhis gerçekleştirebilirler.

Echomar ve MR Görüntüleme

Echomar 1992 yılından bu yana Tıbbi Görüntüleme Merkezi ve Laboratuvar Hizmetleri alanında çalışmalarına devam etmektedir. MR çekimlerinde teknoloji, uluslararası kalite politikaları, uzman doktorların tecrübesi ve ekibin istikrarı bir bütün olarak önem taşıdığından Echomar tüm bu alanlara önem vermektedir. MR çekimi ve diğer görüntüleme teknikleri hakkında bilgi almak ya da randevu kaydınızı oluşturmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bizi Arayarak Randevu Oluşturabilirsiniz

0212 233 11 11

MR Görüntüleme Öncesindeki Hazırlıklar

Çekim öncesinde doktorunuzu geçmişte yaşadığınız rahatsızlıklar ve alerji geçmişiniz gibi konularda bilgilendirmeniz önemlidir. Böylelikle çekim sırasında karşılaşabileceğiniz sorunlar en aza indirilmiş olur. Hamileyseniz ya da hamilelik şüphesine sahipseniz doktorunuza bildirmeniz gerekir.

Ayrıca çekim öncesinde tüm metal eşyalarınızı odanın dışında bırakmanız gerekir. MR makinası mıknatıs gibi olduğu için metal eşyalarla girmek oldukça tehlikelidir. Kalp pili, diş protezi veya herhangi başka bir protezi olanlar MR çektiremezler. Doktorunuza tüm bu bilgileri önceden sağlayarak oluşabilecek sorunların önüne geçebilirsiniz. Tüm bu önemleri aldıktan sonra çekim sırasında sabit durmanız önemlidir. Ne kadar sabit durursanız çekim o kadar kısa sürer ve tekrarlama gerektirmez.