Açık Tüp Emar (MR)

Detaylı Bilgi ve Randevu için Şimdi Arayın: 0212 233 11 11

Hastalıkların tanısında kullanılan radyolojik görüntüleme teknikleri teknolojinin de ilerlemesine paralel olarak her geçen gün hasta şartları da iyileşmektedir. Kilolu ve kapalı alan korkusu olan hastalar için tasarlanmış 70 cm çapındaki yeni Açık Tüp Emar Çekimi (Manyetik Rezonans) ile de hastalar emar çektirebiliyorlar

Açık Tüp MR Çekimi (Emar) Sisteminin Sağladıkları

  • Kapalı alan korkusunuz azaltmaktadır.
  • Kapalı sistemde emar çekimi yaptırırken rahat edemeyen hastalar daha fazla tercih etmektedir.
  • Geniş omuz yapısı olan kişiler (örn. sporcular) bu yönteme başvurabilmektedir.
  • Aşırı kilolu hastalar için alternatif bir seçenek oluşturmaktadır. (200 kg’a kadar)
  • Çocuk hasta grubu ve aileler tarafından tercih edilebilmektedir.

Açık Tüp MR Çekimi Her Hasta için Uygun Mudur?

Kilolu hastaların da düşünülerek tasarlandığı MR cihazı sayesinde 250 kg’a kadar olan kişilerin de MR’ı çekilebilmektedir. Cihazın Open Bore (açık tüp) aralığı 70cm, tünel uzunluğu ise 145cm’dir. Böylece klostrofobi yani kapalı alan korkusu olan hastalar MR çektirebilmektedir.

Detaylı Bilgi ve Randevu için Şimdi Arayın: 0212 233 11 11

MR Cihazında Radyasyon Riski Var Mıdır?

Bilgisayarlı tomografi ve röntgen incelemelerinin aksine, MR’da X ışını kullanılmadığından radyasyon riski bulunmamaktadır. MR kelimesinin açılımı Manyetik Rezonans kelimelerinden gelmektedir. Emar çekimi teknolojisinin radyasyon içeren X ışınıile ilgisi bulunmamaktadır.

Hastadan Tüm Görüntüleme Alabilmek için Kaç Defa MR Çekilir?

70 cm çapındaki emar cihazında hareketli masa özelliği bulunmaktadır. Masa üzerine yerleştirilmiş bobinler sayesinde hastalara değişik emar çekimi yapıldığında her defasında hastayı konumlandırma gerekliliği ortadan kalkmış durumdadır. Tek bir konumla hastanın tüm görüntülemelerini yapabilmek mümkündür.

Açık Tüp MR’da Cihazda Kalma Süresi Ne Kadardır?

Yazılımlar sayesinde emar çekimi süresi kısalabilmektedir. Ağrı nedeniyle sırt üstü yatamayan, solunum sıkıntısı olan, bilinci kapalı ve çocuk hasta grubunda da inceleme süreleri azalabilmektedir.

MR Hangi Hastalıkların Tanısı için Kullanılır?

Tümörlerin selim kitlelerden ayrımı için gerekli olan spektroskopi, erken dönem inmelerin tanısında diffüzyon ve perfüzyon görüntülemesi, kafa içi beyin omurilik sıvı artışında nedenlerin tespitinde BOS akım analizi, tümör, inme ve MS varlığında beyindeki beyaz cevher yollarının diffüzyon tensör görüntüleme (DTI) ile ortaya konması yapılan işlemler arasındadır. Ayrıca tümör cerrahisi uygulanacak hastalarda beyindeki hareket, konuşma, duyma merkezleri gibi fonksiyon gören alanların korunmasına yönelik fonksiyonel görüntüleme (fMRI), vücuttaki damarsal yapıların görüntülenmesi için MR anjiyografiler, meme kitlelerinin tümoral niteliklerinin belirlenmesinde meme MR, MR kolanjiyografi tetkiki ile safra yollarının tıkanıklıklarında sebebin ortaya konması bu cihazla mümkün olabilmektedir. Ayrıca ortopedik problemi olan hastalarda kıkırdak harabiyetinin derecesi kıkırdak kanlanma teknikleri ile ortaya konabilmektedir.

Detaylı Bilgi ve Randevu için Şimdi Arayın: 0212 233 11 11

Anestezi ile Emar Çekimi Mümkün Müdür?

MR uyumlu monitörizasyon cihazı ise anestezi altında çekim yapılacak hastalarda kalp ritmi ve solunum takibinin yapılabilmesine olanak vermektedir. Bu cihaz yardımıyla kapalı yerde bulunma korkusu olan hastalar, bebekler, küçük çocuklar ve içeride hareketsiz kalamayacak hastalarda çekim yapılabilmektedir. MR uyumlu monitörizasyon sistemi sayesinde anestezi ile tetkiki yapılan bebek ve yoğun bakım hastalarının hemodinamik takibi de gerçekleştirilebilmektedir. MR çekimi esnasında hastaya sedasyon veya yüzeyel anestezi uygulanabilmektedir.