İkili Test Hakkında Merak Edilenler

Gebelik döneminin önemli testleri arasında yer alan ikili test, bebekte Down sendromu gibi anomalilerin risk oranı hakkında analizler yapmak amacıyla kullanılmaktadır. Önemli bir tarama yöntemi olarak görülen bu test, genellikle doktorları tarafından anne adaylarından istenmektedir. Test, günümüzde dünyanın pek çok ülkesinde rutin gebelik tarama testi olarak uygulanmaktadır. Echomar Tıbbi Görüntüleme Merkezi ve Laboratuvarı alanında 1992 yılından bu yana kalite standartları çerçevesinde hizmet vermektedir. Test hakkında detaylı bilgiler ve randevu talebiniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Tıklayıp Bizi Arayarak Randevu Oluşturabilirsiniz

0212 233 11 11

İkili Test ve Down Sendromu

Down sendromu, gebeliğin ilk dönemlerinde tespit edilebilme ihtimali bulunan genetik bir anomalidir. Bu durum aynı zamanda 21. kromozom anomaliliği olarak da bilinir. Bu anomali, genetik sebeplere dayandırılmaktadır. Gebelik döneminde risk grubunda olan anne adaylarının ikili testi yaptırması son derece önemlidir. İleri yaşta hamile kalanlar (40 yaş ve üstü) ya da daha önce ailesinde Down sendromlu bireylere sahip anne adayları risk grubu içerisinde yer almakla birlikte tüm anne adaylarında belirli oranda risk düzeyi bulunabilir. Sakat doğum gerçekleştiren ya da tüp bebek yöntemiyle hamile kalan anne adayları da risk grubu içerisinde yer almaktadır.

İkili Test Nedir?

Önemli bir genetik anomali olan Down sendromunun teşhisinde kullanılabilen ikili test, genellikle gebeliğin belirli bir döneminde uygulanmaktadır. Bu konuda süreci birlikte ele aldığınız kadın doğum doktorunuza danışabilirsiniz. Konu hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz Echomar ile iletişime geçebilirsiniz. Uzmanlarımız size merak ettikleriniz hakkında bilgi vererek randevu işlemlerini gerçekleştirebilir.

Test Neyi Ölçer?

Test yapılırken, anne adayının kanındaki hormon seviyesi ölçülür. Anne karnındaki bebekle annede bulunan hormonlar eş genetik materyaline sahiptir. HCG ve PAAP-A hormonlarının kullanıldığı ikili testte, risk faktörü belirtiler ele alınmaktadır. Test, tanı ve teşhisten daha ziyade tarama testi olarak görülmektedir. Bu nedenle sonuçlar kesinlik sunmamaktadır. Test sonuçları mutlaka uzman doktor tarafından ele alınmalı, tüm değişkenler gözetilerek sonuca varılmalıdır.

İkili Test Sonuçları Hangi Anlama Gelir?

İkili test, önemli bir genetik anomali olan Down sendromu riskini taramak için kullanılır. Test sonuçları geldiğinde ya negatif ya da pozitif sonucunu görürsünüz. Pozitif ikili test, Down sendromu riski olabileceği yönünde bir tarama sonucunu gösterir. Bu gibi bir durumda doktorunuz sonuçları doğrulamak için ek testler isteyecektir.

Eğer yapılan ikili testin sonuçları negatif olarak geldiyse, fetüsün düşük risk grubunda olduğu düşünülebilir. Fakat bu riskin tamamen ortadan kalktığı anlamına gelmez. Sorunsuz bir gebelik geçirmek için hamileliğin ilerleyen aşamalarında önerilen tarama testlerinin yapılması gerekmektedir.

Tıklayıp Bizi Arayarak Randevu Oluşturabilirsiniz

0212 233 11 11