İkili Tarama Testi Neden Yaptırılır?

Gebelik boyunca, fetüsün sağlıklı gelişimi için anne adayları farklı tarama testleri yaptırırlar. Bu testlerin amacı, anne adayının ve fetüsün geçirdiği sürecin ne kadar sağlıklı olduğu hakkında bir analiz elde etmektir. İkili tarama testi de gebeliğin ilk dönemlerinde gerçekleştirilen tarama testleri arasında yer almaktadır. Bu test, anne adayının kanındaki hormon seviyesinin ölçülmesiyle gerçekleştirilir.

Echomar Görüntüleme Merkezi ve Laboratuvarı tarafından ikili tarama testi gerçekleştirilebilmektedir. 1992 yılından bu yana sağlık alanında kalite standartları çerçevesinde hizmet vermeye devam eden Echomar’dan bu konuda detaylı bilgi alabilirsiniz. Bu konuda randevu almak ve merak ettiklerinizi sormak için bize ulaşabilirsiniz.

Tıklayıp Bizi Arayarak Randevu Oluşturabilirsiniz

0212 233 11 11

İkili Tama Testi Neye Odaklanıyor?

Kısaca ikili test olarak da bilinen tarama yöntemi, 21. kromozomda meydana gelen anomaliliğin neden olduğu Down sendromunun ihtimal ve riskinin taranmasında kullanılmaktadır. Tarama testi olduğu için kesin sonuçlar vermez. Doktorunuzun yapacağı analizler ve gebelik süresince gözlemleri sonucunda ancak bir sonuca yine konunun uzmanı doktorunuz tarafından varılabilir.

İkili Tarama Testi Neden Yaptırılıyor?

Genetik anomaliler arasında yer alan Down sendromunun gebeliğin erken aşamasında tahmin edilebilmesi için ikili tarama testinden yararlanılabilmektedir.

İleri yaşta hamile kalan kadınlar başta olmak üzere tüp bebek yöntemiyle hamile kalan kadınlar da risk grubundadır. Ayrıca ailesinde Down sendromlu birey olanlar veya daha önce sakat doğum gerçekleştiren kadınlar da risk grubu içerisindedir. Bu nedenle risk grubu geniş bir ölçekte ele alınmaktadır. Uzman hekime danışılarak bu test yaptırılabilir.

Tıklayıp Bizi Arayarak Randevu Oluşturabilirsiniz

0212 233 11 11

İkili Tarama Testi Bebeği Etkiler Mi?

İkili tarama testi bir kan testidir. Test, anne adayından alınan kan örneğiyle gerçekleştirilir. Kan örneği laboratuvar ortamında gönderilir ve gerekli testler yapılır. Test sırasında kandaki HCG ve PAAP-A hormon seviyelerine bakılır. Hormon seviyelerine göre fetüsteki risk oranı belirlenir.

HCG ve PAAP-A hormonları, fetüsün genetik yapısı hakkında bilgi taşır. Böylelikle sadece anne adayından alınan kan örneğini kullanarak tarama testini gerçekleştirmek mümkündür. Test sonucuna göre doktorlar tarafından ek testler istenebilmektedir. Gebelik döneminde testler doktorlar tarafından önerilmektedir. Anne adayları, doktorun önerileri doğrultusunda belirtilen haftalarda belirtilen testleri gerçekleştirmelidir. Böylelikle fetüste meydana gelebilecek her türlü anomali için erken teşhis şansı doğmuş olmaktadır.