HSG Rahim Filmi

HSG Rahim Filmi Hakkında Merak Edilenler

Rahim filmi ya da diğer bilinen adıyla HSG rahim filmi rahim boşluğunun görüntülenmesini sağlayan tanı yöntemidir. Rahim tüplerindeki tıkanıklık, darlık, genişleme gibi hamileliğe engel ya da zorlaştıran etmenler bu filmle birlikte tespit edilir. Rahim filmi çoğunlukla hamileliğe engel durumları ya da yapısal bozuklukları değerlendirmek amacıyla kullanılmaktadır. Diğer yandan ise rahimle ilgili kalıtsal sorunları, miyomları, düşük ya da kürtaj sonrası gelişen problemleri saptamak, tekrarlanan düşüklerin sebebini öğrenmek ve tedavi planı oluşturmak için yine bu çekimden yararlanılmaktadır. HSG rahim filmi özellikle C kollu röntgen cihazı kullanılarak yapıldığında yenilikçi teknoloji yöntemlerinden kabul edilmektedir. Tüp bebek, aşılama tedavileri de dâhil olmak üzere birçok tedavi öncesinden bu inceleme kullanılır. HSG filminin istenme amacı kısırlık, kanser, düşük, kürtaj, kapalı kanal, rahim hastalıklarının analizi ve tedavi süreci hakkında bilgi sahibi olmak ve teşhis koymak şeklindedir. Rahim kanalındaki tıkanıklık ya da kapalılık hali hamile kalmayı zorlaştırır. HSG filmiyle bu durum saptanır ve tedavi uygulanır. Tedavi sonrasında adayların hamile kalma ihtimali artış gösterir. Rahim filmiyle ilgili yaygın olarak merak edilen sorular ve yanıtlar aşağıdaki gibidir:

HSG Rahim Filmi Adetten (regl) Kaç Gün Sonra Çekilebilir?

HSG rahim filmi adet kanaması başladıktan kaç gün sonra çekileceği bilgisi için merkezimi arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz. Buradaki temek amaç kişinin hamile olmadığı ve hamile olma ihtimalinin söz konusu olmadığı tarih aralığında çekimi gerçekleştirmektir. Kişi bu dönemde hamile olmadığından testin güvenirliği artar. Bir diğer sebep ise rahimdeki dokuların bu dönemde normal döneme göre daha ince olması sebebiyle çekilen filmin kalitesindeki artıştır.

Tıklayıp Bizi Arayarak Randevu Oluşturabilirsiniz

0212 233 11 11

HSG Rahim Filmi Nasıl Çekilir?

Rahim filmi çekiminde hastaya kontrast madde denilen bir sıvı verilir. Rahim ağzından verilen sıvı formdaki bu madde rahim içini ve tüpleri daha görünür kılar. Kokusuz ve şeffaf renkli olan bu sıvı kesinlikle bir madde değildir. Sadece görüntülemenin daha belirgin olması ve daha net analiz imkanı sunması açısından uygulanmaktadır. Rahim filmi çekiminde hasta doğum pozisyonunda sedyeye uzanır. Özel bir araç ile rahim içinin görüntülenmesi sağlanır.

HSG Rahim Filmi Ağrı Yapar Mı?

Rahim filmi çekimi yapılırken kişinin ağrı yaşamasını genellikle iki ana başlık etkilemektedir. Bunlardan birincisi çekimi yapan doktorun tecrübesi ve uzmanlığıdır. Echomar, Rad. Dr. Cevat Bayrak ve ekibiyle senelerdir rahim filmi çekiminde profesyonel olarak hizmet vermektedir. Bir diğer başlık ise kullanılan teknolojidir. Özellikle C kollu röntgen cihazı kullanılması kişinin ağrı yaşamaması açısından çok önemlidir. Bu nedenle C kollu röntgen cihazı bulunan bir merkezde çekim yapılması son derece önem taşımaktadır. Echomar hem Rad. Dr. Cevat Bayrak hem de C kollu röntgen cihazıyla hizmet verdiğinden bu çekim için hemen bizi arayarak randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Tıklayıp Bizi Arayarak Randevu Oluşturabilirsiniz

0212 233 11 11