HSG Filmi Nerede Çekilir?

HSG filmi, histerosalpingorafi kelimesinin kısaltılmış hali olarak da bilinmektedir. Bu film sadece kadınlara çekilir çünkü rahmi görüntülemek için kullanılan tıbbi görüntüleme yöntemleri arasında yer alır. Testin yapılmasının ana amacı, kadınlarda üreme ile ilgili bir sorun olup olmadığını belirlemektir. Test sonuçları genellikle rahim, fallop tüpleri ve yumurtalıkların detaylı görüntüsünü sunar.

Tıklayıp Bizi Arayarak Randevu Oluşturabilirsiniz

0212 233 11 11

Test çekilmeden önce kadınların jinekoloji muayenesinden geçmesi gerekmektedir. Jinekologlar, rahim filmi adıyla da anılan HSG öncesinde başka testler isteyebilirler. İlk olarak hormon seviyelerini incelemek adına kan testi gerçekleştirilir. Eğer kan testinde bir sorun yoksa ikinci değerlendirme aşamasında geçilir. Kan testinde sorun varsa, soruna neden olabilecek faktörler incelenir.

HSG Filmi Ne Zaman Çekilir?

HSG filmi, belirli bir zaman diliminde çekilmelidir. Bu şekilde çekim yaptıracak olan kadının hamile olma riski en aza indirilir. Çekim sırasında x ışınları kullanıldığı için kadının hamile olmaması oldukça önemlidir. Bu nedenle çekim, kişinin hamile olma olasılığının en az olduğu dönemde çekilir.

HSG Filmi genellikle kadınların adet kanamasın tamamlandıktan iki ya da üç gün sonra çekilir. Kanamanın tamamlanmış olması, hamilelik riskinin bulunmadığına işaret etse de yine de hasta tüm testleri gerçekleştirmelidir. Eğer çekim adet bittikten bir hafta on gün sonra yapılırsa, kadının hamile olma olasılığı vardır. Ayrıca adet döneminde çekim yapmak da tercih edilmez. 

HSG Filmi Nerede Çekilir?

HSG filmi Echomar Görüntüleme Merkezi tarafından çekilebilmektedir. Uzman kadro ile hizmet verildiğinden bu filmi çektirmek isteyenler yaygın olarak Echomar’a başvurmaktadır. Echomar görüntüleme ve sağlık alanında 1992 yılından bu yana hizmet vermektedir. Bu tetkik hassasiyet ve sabır istediğinden güvenilir ve köklü bir kuruluşu tercih etmek önem taşımaktadır. Bu konudaki tüm sorularınızı ve randevu taleplerinizi bize iletebilirsiniz. Uzmanlarımızdan detaylı bilgi almak için lütfen arayınız.

Tıklayıp Bizi Arayarak Randevu Oluşturabilirsiniz

0212 233 11 11