Gebelikte Dörtlü Test

Hamilelik döneminde yapılan dörtlü test, fetüsteki bazı genetik anomali risk ihitmallerinin taranması amacıyla uygulanır. Gebelikte üçlü testle benzerlik gösterir. İkili test ve üçlü test gibi bu test de kan testidir. Anne adayından alınan kan örneğindeki hormon seviyeleri incelenir. Sonuçlara göre fetüsün Down sendromu risk grubunda olup olmadığı dair olasılıkları içeren rapor oluşturulmaktadır.

Tıklayıp Bizi Arayarak Randevu Oluşturabilirsiniz

0212 233 11 11

Dörtlü Test Nasıl Yapılır?

Trizomi olarak da bilinen Down sendorumu, 21. Kromozomdaki anomalilikten kaynaklanan genetik bir hastalıktır. Gebelik döneminde yapılan tarama testleri sayesinde anomalilik durumunun erken dönemde tespit edilme şansı oluşmaktadır.Tarama için kullanılan yöntemler arasında yer alan dörtlü tarama testi için uzman branş doktoru tarafından yapılacak önerilere göre hareket edilebilir.

Kan testi olan dörtlü tarama testi, anne adayının kanındaki B-hCG, serbest estriol (uE3), AFP ve İnhibitin-A seviyelerine bakar. Üçlü tarama testinden farklı olarak bu testte İnhibitin-A seviyelerine de bakılır. Böylelikle testin analiz imkanına bir değer daha eklenmiş olmaktadır.

Echomar Görüntüleme Merkezi ve Laboratuvarı tarafından dörtlü test gerçekleştirilebilmektedir. 1992 yılından bu yana kalite standartları çerçevesinde uzman kadrosuyla hizmet vermeye devam eden Echomar ile iletişime geçerek randevu ve bilgi alabilirsiniz.

Tıklayıp Bizi Arayarak Randevu Oluşturabilirsiniz

0212 233 11 11

Dörtlü Test Sonuçları

Test sonuçları doktor tarafından yorumlanır. İkili test ve üçlü test gibi bir tarama testi olduğu için sadece fetüsün risk grubunda olup olmadığında dair risk taraması iletilir. Ayrıca bu test, Down sendromu ve Edwards sendromuna ek olarak nöral tüp defekti riskinin incelenmesi için de kullanılabilir.

Doktorlar tarafından genellikle risk grubunda bulunan anne adaylarının bu testi yaptırması istenmektedir. Bazı durumlarda risk grubunda olunmasa bile bilgi sağlamak amacıyla bu dörtlü test talep edilebilmektedir. Bu test hakkında randevu almak ve bilgi edinmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.