Gebelikte Ayrıntılı Ultrason Hakkında 3 Önemli Bilgi

Gebelikte Detaylı Ultrason Hakkında 3 Önemli Bilgi

Gebelik süreci tüm anne adayları için hayati derecede önem taşımaktadır. Gebelik döneminde hem bebeğin gelişimi hem de annenin sağlığı açısından gebelikte detaylı ultrason incelemesi yapılmaktadır. Bu detaylı incelemenin nasıl yapıldığıyla ve bu inceleme sonucunda nelerin analiz edildiği ile ilgili konuları özet bir şekilde açıklayalım.

1. Gebelikte Detaylı Ultrason Hangi Dönemlerde Yapılır?

Burada unutulmaması gereken temel nokta tüm gebelik takibinin mutlaka alanında uzman bir doktor tarafından yapılması gerektiğidir. Burada verilen bilgiler genel bir açıklama niteliğinde olup; gebelikte detaylı ultrason yaptırılacak döneme ve tarihlere gebelik sürecini birlikte ilerlettiğiniz kadın doğum uzmanı tarafından karar verilmesi daha doğru olacaktır. Fakat genel olarak gebeliğin 11. – 13. haftası, 18. – 23. haftası dönemlerinde yapılabilmektedir. Bazı durumlarda ve risk analizi yüksek gebeliklerde ise 24. hafta ve sonraki haftalarda da detaylı ultrason talep edilebilmektedir. Fakat tüm bu tarihlere kadın doğum uzmanı tarafından karar verilerek; anne adayı ile karşılıklı görüş alış verişi içinde olarak detaylı ultrason gerçekleştirilir.

Tıklayıp Bizi Arayarak Randevu Oluşturabilirsiniz

0212 233 11 11

2. Gebelikte Detaylı Ultrason Neden Yapılıyor?

Bu inceleme genel anlamda bebeğin gelişimini gözlemlemek için yapılmaktadır. Bu esnada bebeğin erken dönemde hem gelişimi hem de anne sağlığı açısından herhangi bir riskli durumu olup olmadığı incelenmektedir. Gebelikte detaylı ultrason gebelikte yapılan normal ultrason incelemelerinden farklı olarak yüksek görüntü kalitesinde detaylı bir analizi gerekli kılmaktadır. Bu inceleme 3D ve 4D ultrason teknolojileriyle de desteklenmektedir. İnceleme esnasında bebeğin kan akışı, damarları gibi sağlık verileri ultrason cihazıyla izlenmektedir. Bebeğin ilgili haftaya göre ölçülerinin de incelendiği bu ultrasonografi sırasında ilgili haftaya göre bebeğin ense kalınlığı, kalp yapısı, gebelik kesesinin gelişimi gibi daha bir çok kriter üzerinde durularak ayrıntılı bir inceleme gerçekleştirilir.

Tıklayıp Bizi Arayarak Randevu Oluşturabilirsiniz

0212 233 11 11

3. Gebelikte Detaylı Ultrason Nasıl Yapılır? Neler Yapmanız Gerekiyor?

İnceleme ultrason cihazıyla yapılmaktadır. Ses dalgalarıyla çalışan bu cihazın gebeler üzerinde herhangi bir zararlı etkisi bulunmamaktadır. Radyoloji doktoru ultrason cihazının görüntü almaya yarayan prob kısmını, anne adayının karın bölgesinde gezdirerek bu incelemeyi gerçekleştirmektedir. Anne adayı yatar pozisyonda incelemeyi yaptırabilmektedir. Herhangi bir ek hazırlığa gerek duyulmamaktadır. Bu inceleme için aç olunması gerekmemektedir. Bu inceleme ayrıntılı bir anatomik inceleme olduğundan analiz süresi değişkenlik gösterebilmektedir. Bu nedenle 20 dakika ile 45 dakika arasında bir süre zarfında bu inceleme gerçekleştirilebilmektedir.

Anne adaylarını bekletmemek ve hızlı sonuç alabilmek adına detaylı gebelik ultrasonu randevulu olarak çalışılmaktadır. Bizi arayarak randevunuzu oluşturabilirsiniz. Sorularınız ve merak ettikleriniz ekibimiz tarafından ayrıntılı olarak cevaplandırılacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

Tıklayıp Bizi Arayarak Randevu Oluşturabilirsiniz

0212 233 11 11