Diş Tomografisi Merak Edilenler

Dental koni ışını bilgisayar tomografisi olarak adlandırılan diş tomografisi, normal diş veya yüz röntgenlerinin yeterli olmadığı durumlarda kullanılan özel bir tomografi cinsidir. Diş hekimlerinin dişlerin üzerinde çalışmaya başlamadan önce detaylı bir muayene gerçekleştirmesi gerekmektedir. Diş kökleri veya çene kemiği tedavilerinde ise röntgen çekilmesi kaçınılmaz olabilmektedir.

Diş Tomografisi Neden Gerekebilir?

Bazı durumlarda hastaların diş röntgenini çekmek yeterli olmayabilir. Daha gelişmiş uygulamalar kapsamında dişçiniz, dişlerinizin üç boyutlu bir görseline ihtiyaç duyabilir. Aynı zamanda yumuşak dokuların, sinir yollarının ve kemik yapılarının da görüntülenmesi gerekir. İşte tüm bunlara aynı anda ihtiyaç duyulduğu zaman tıbbi görüntüleme yöntemleri arasında yer alan diş tomografisi kullanılabilir.

Echomar Tıbbi Görüntüleme Merkezi, 1992 yılından bu yana kalite standartları çerçevesinde teknolojik değerlere sahip olarak hizmetlerini sürdürmektedir. Diş tomografisi hakkındaki sorularınız için bizlere ulaşarak detaylı bilgi alabilir; randevu kaydınızı oluşturabilirsiniz.

Tıklayıp Bizi Arayarak Randevu Oluşturabilirsiniz

0212 233 11 11

Diş Tomografisi Nedir?

Diş tomografisi, dişlerinizin ve çevresinde dokuların detaylı bir şekilde görüntülenmesine imkan tanıyan kapsamlı bir görüntüleme yöntemidir. Genellikle kapsamlı bir tedavi planlanacağı zaman dişçiler tarafından istenir. Bu tomografi türü tam olarak geleneksel tomografiye benzemez. Fakat elde edilen görüntüler geleneksel tomografi görüntülerine benzer.

Çekime Gelirken…

Çekim sırasında rahat ve bol kıyafetlerin giyilmesi önerilir. Yüzük, gözlük, diş protezi ve saç tokaları gibi metal eşyalar çekimi etkileyebileceği için çekim öncesinde çıkarılmaları gerekmektedir. İşitme cihazı kullanan kişilerden çekim öncesinde cihazlarını çıkarmaları istenebilir. Çekimin sağlıklı sonuçlar vermesi için metal eşyaların dışarıda bırakılması gerekmektedir.

Diş Tomografisi Neden Çekilir?

Bu tomografi türü genellikle ortodontik tedavi planlamak için gerekebilir. Diş ameliyatları, implantların doğru bir şekilde yerleştirilmesi, çene, sinüs, sinir kanalları ve burun kanalının incelenmesi ve çene tümörlerinin tespit edilmesi, ölçülmesi ve tedavi edilmesi için istenebilir.

Aynı zamanda kemik yapısının belirlenmesi, diş yapısının tespit edilmesi, ağrının kaynağının ortaya çıkması ve rekonstrüktif cerrahi uygulamaları için diş tomografisine ihtiyaç duyulabilir. Hastalar çekimden sonra rahatlıkla normal hayatlarına dönebilirler.

Tıklayıp Bizi Arayarak Randevu Oluşturabilirsiniz

0212 233 11 11