Dijital Mamografi

 Göğüs kanseri kadınlarda en sık görülen kanserdir. Kadınlarda kansere bağlı ölümlerin en sık nedeni de meme kanseridir.

 Dijital Mamografi  incelenme sağlayan ve meme kanserinin erken teşhisinde kullanılan görüntüleme yöntemidir. Amerikan Kanser Enstitüsü, Dünya Sağlık Örgütü ve Türk Radyoloji Derneği herhangi bir şikayeti olmasa bile 40 yaşından itibaren tüm kadınlara yılda bir mamografi çekilmesini önermektedir.

 Dijital mamografi geleneksel sistem görüntü kaydedicilerin yerini dijital dedektörlerin almasıyla ortaya çıkmıştır. Klasik mamografiden farkı, dijital fotoğraf makinelerinde olduğu gibi, görüntünün fotoğraf plağında değil dijital ortamda elde edilmesidir.  Bu teknolojik ilerleme sayesinde daha az radyasyon kullanılarak mamografi incelemeleri yapabilmek mümkün olmuştur.

Bizi Arayarak Dijital Mamografi Hakkında Detaylı Bilgi Alabilirsiniz

0212 233 11 11

 

Uzmanlar Neden Dijital Mamografi Öneriyor?

Dijital mamografi cihazlarında radyasyon miktarı daha düşüktür. Dijital mamografi memeye daha az baskı uygulanmaktadır.

Bu cihazlar foton sayma teknolojisi ile çalışmaktadır.  Görüntü elde edebilmek için gereken ara basamakları ve teknik zaman kaybı foton sayma teknolojisinde daha farklıdır. Böylece mamografi çekimi sırasında vücudun aldığı radyasyon dozu, uzun bir uçak yolculuğu ile alınan radyasyon dozunu aşmamaktadır.

Mamografi çekimi genellikle 10 dakika civarında bir zamanı kapsamaktadır.

Meme kanserinin sıklığı ve yaygınlığı nedeniyle, şikayeti olmayan kişilerde düzenli meme kontrollerinin yapılması çok önemlidir.

Merkezimizde mamografi incelemeleri, foton sayma teknolojisine sahip tam dijital mamografi cihazı ile yapılmaktadır.

Echomar Tıbbi Görüntüleme Merkezi ve Laboratuvarı Hakkında

Echomar, 1992 yılından bu yana radyoloji ve laboratuvar alanında uzmanlaşmış özel bir sağlık kuruluşudur. Görüntüleme alanındaki bu uzmanlık sayesinde bünyesindeki uzmanlarla birlikte çoğu hassas incelemede özellikle tercih edilen bir konumdadır. Her görüntüleme yönteminde alanında uzman radyoloji hekimleri görev yapmaktadır. Bunun yanısıra özellikle kadın sağlığı alanında yaptığı çalışmalarla Echomar son yıllarda öne çıkmaktadır. Dijital mamografiye gerekli görülen durumlarda Echomar doktorları tarafından ultrason ve laboratuvar testleri eşlik edebilmektedir. İnsan sağlığı birinci derecede öneme sahip olduğundan net tanı koyularak tüm süreçler ilerletilmektedir.