3 Adımda Açık Tüp MR (Emar)

Uzmanından Detaylı Bilgi için: 0212 233 11 11

Vücudun herhangi bir yerinde detaylı görüntüleme yapılmak istendiği zaman sizlere genellikle kapalı mr ve açık mr seçenekleri sunulur. Kapalı mr klostrofobik etkisi nedeniyle tercih edilmek istenmez. Açık mr ise vücudun çeşitli bölümlerinde görüntü kalitesi bakımından detaylı sonuçlara ulaşmakta sorun yaşayabilmektedir. Fakat bu iki teknolojinin dışında bir de Açık Tüp MR teknolojisi son zamanlarda sıkça tercih edilmektedir. Açık tüp mr teknolojisinin en bilinen özelliği daha geniş bir iç hacim sunmasıdır.

1- MR Çekimlerinde Dar Alan Rahatsız Mı Ediyor?

MR çekilmesi gerektiğini öğrendiği dakikadan itibaren çoğu hastanın aklında şüpheli sorular dolaşmaktadır. Bunlardan en fazla öne çıkanı dar alanlarda oluşan klostrofobi etkisidir. Kapalı MR klostrofobi eğilimi olan hastalar için sıkıcı ve endişe verici bir süreci ifade eder. Görüntülenmek istenen alanın nitelikleriyle ilgili olarak Açık MR çekilemediği durumlarda Kapalı MR mecburen katlanılması gereken bir süreç gibi görülebilir. Açık Tüp MR bu konuda bir alternatif oluşturabilmektedir. Hastalara 70 cm genişliğinde bir iç hacim sunulmaktadır. Bu hacim klasik kapalı mr cihazlarından fazladır.

2- Ses Hassasiyetini Nasıl Önlersiniz?

MR çektiren bir tanıdığınızla konuştuğunuzda size cihazın yüksek ve şiddetli sesinden bahsedecektir. Ses hassasiyeti olanlar için bu durum ciddi anlamda bir sıkıntı oluşturur. Açık Tüp MR cihazı gürültü düzeyi düşük bir ortam sağlamaktadır. Böylece cihazın çıkardığı seslerden dolayı oluşan psikolojik etkiler sınırlandırılmış olur.

3- Kilonun MR Çektirmek İçin Problem Olması

Kilolu ve obezite problemi olan hastalarda kapalı emar çektirmek ciddi sıkıntılar yaratabilir. Hacim anlamında dar alan hissi yaratan kapalı mr ortamında klostrofobi etkileri ciddi şekilde yaşanabilir. Açık mr ise çoğu durumda yeterli derecede görüntüleme yapamadığı için tercih edilememektedir. Böyle durumlarda açık tüp MR tercih edilebilmektedir.

Açık Tüp MR Hakkında Genel Bir Değerlendirme Yapacak Olursak

  • Kapalı MR teknolojisine göre geniş hacimde bir ortam sunması,
  • 125CM Kısa Sistem ile tünele giriyormuş hissinin azaltılması,
  • Ses Hassasiyeti için ses şiddetinin daha sınırlı olması,
  • 70CM kadraj genişliği,
  • Tüm Vücut Görüntüleme